"Gore nego kod Miloševića"
Radna verzija ustavnih izmena u domenu pravosuđa izazvala je burne reakcije struke. Sudije i tužioci tvrde da se već na prvom čitanju predloženih izmena vidi jačanje uticaja politike, što dodatno urušava ionako diskutabilnu nezavisnost pravosudne vlasti u Srbiji.
Iako nacrt predviđa da sudije i tužioce više neće birati Narodna skupština gde sede političari već Visoki savet sudstva (VSS), odnosno Visoki savet tužilaca (VST), Dragana Boljević iz Društva sudija Srbije ukazuje na to da će se kandidati birati iz reda onih koji su završili pravosudnu akademiju, a na tu akademiju Ministarstvo pravde ima i formalni i faktički uticaj.
- Tako da u stvari Visoki savet sudstva neće birati sudije, već kad prime polaznike, Pravosudna akademija je u stvari izabrala sudije, samo 30 meseci ranije - ukazuje Boljević.
Odgovor Ministarstva
Iz Ministarstva pravde odbacuju optužbe da se zaobilaznim načinom preko izmene broja i odnosa u sastavu VSS-a krije uticaj politike.
- Jedina nadležnost Narodne skupštine postoji u procesu izbora vrhovnog državnog tužioca. Sva nadležnost izbornih funkcija prelazi na Visoki savet sudstva i Visoki savet tužilaca, s tim što se menja njihov sastav. Ministar pravde nije predviđen da bude član Visokog saveta sudstva - rekla je ministarka pravde Nela Kuburović.
Druga primedba struke je da VSS više neće imati 11 članova, od kojih su sedam bili sudije, već će brojati 10 članova od kojih će pet biti sudije, a drugu polovinu će činiti "istaknuti pravnici" koje će birati Skupština. Boljević primećuje da nije jasno ko su "istaknuti pravnici", pa nije isključeno, kako kaže, i da predsednik republike bude član VSS.
Predloženi ustavni amandmani predviđaju da Visoki savet tužilaca čini 11 članova, od kojih samo četvoro čine tužioci, pet članova će birati Skupština među "istaknutim pravnicima", dok onaj "jezičak na vagi" čine vrhovni javni tužilac i ministar pravde koji su članovi po osnovu svojih funkcija.
Nenad Stefanović iz Udruženja tužilaca smatra da predložene izmene unazađuju srpsko pravosuđe i da je čak i "Miloševićev ustav dao veće garancije" sudijama i tužiocima.