Dojče vele: Poseta Vučića - gašenje kosovskog požara
Vučićeva poseta Kosovu je pokušaj da se vrati poverenje tamošnjih Srba u državu, ali i u samog Vučića. Glavna poruka glasi: "Ostajte ovde". Sagovornici DW kažu da je Ivanovićevo ubistvo otkrilo dubinu ponora u kojem Srbi žive.
Poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića Kosovu nakon ubistva Olivera Ivanovića zamišljena je kao poruka ohrabrenja tamošnjim Srbima na Kosovu. O takvom karakteru posete govorili su i srpski političari iz Beograda, ali i sa Kosova.
Poruke koje je Vučić poslao uklapaju se u sve što je očito i bila namera: prva poruka se odnosila na potrebu za mirom, druga na bezbednost Srba na Kosovu, i treća da vlast Srbije mora da se obračuna sa kriminalom i korupcijom u svojim redovima. Nisu izostale ni priče o investicijama i deljenje poklona - nekome traktor, nekome stoka, nekome lečenje.
Da li je ovo trebalo da bude vraćanje poverenja u državu ili u samog Vučića? I jedno i drugo, kaže za Dojče vele odgovorni urednik "Vremena" Filip Švarm.
- Vučić ima apsolutnu koncentraciju političke moći, od mesne zajednice do položaja predsednika države. Ubistvo Ivanovića je zaista uzdrmalo srpsku zajednicu na Kosovu, ljudi su počeli da se iseljavaju, po pitanju njihove bezbednosti godinama nije urađeno ništa, i Beograd je sada shvatio da takva situacija ne može dugo da se održi.
- Ubistvo Olivera Ivanovića pokazalo je dubinu ponora u kojem se nalaze Srbi na severu Kosova. Tu mislim pre svega na delovanje Srpske liste i na organizovani kriminal koji tamo vlada. A Srbija bi za početak u tom smislu mogla više da uradi pre svega ulaganjem u autentične političke glasove, i da se mnogo više u dijalogu sa Prištinom oslanja na te ljude, nego danas kada se oslanja na ljude koji imaju mnogo putera na glavi i ne ulivaju poverenje tom stanovništvu - kaže Švarm.
Profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković kaže da smo se "naslušali obećanja o smanjenju korupcije, a to je bilo nešto zbog čega je i porastao rejting Vučića. Nakon šest godina mi nemamo ništa od toga. Nemate presude, ili imate odbačene optužnice, nemate do kraja sprovedene procese koji se odnose na pripadnike aktuelne vlasti. Koliko godina bi trebalo da prođe da se reše slučajevi Siniše Malog ili rušenja u Savamali? Jednostavno, kad neke stvari ne uradite, onda ste već neuverljivi".