Odnosi sa Srbijom su dobri, ali može i bolje
Ambasador Japana u Srbiji Tošio Cunozaki ocenio je da su odnosi dve države veoma dobri, posebno u oblasti kulture i kontakata ljudi, ali da i dalje postoji prostor za njihovo poboljšanje, pre svega u oblasti ekonomije.
Ambasador Cunozaki je podsetio na prošlogodišnje posete Tokiju srpskog potpredsednika vlade za evropske integracije i ministra za nauku i tehnološki razvoj Božidara Đelića, i šefa diplomatije Vuka Jeremića, a s druge strane, na dolazak japanskog zamenika ministra spoljnih poslova Jasutošija Nišimure u Beograd.
''Voleli bismo da takve međudržavne posete budu češće u budućnosti", kazao je japanski ambasador.
Srbija ima veliki potencijal za ulaganja
Japanski ambasador smatra da Srbija ima veliki potencijal za ulaganja. Razlozi su dobar geografski položaj Balkana i posebno Srbije u regionu, njeni ekonomski odnosi sa drugim državama, kao što su ugovori o slobodnoj trgovini koje ima sa velikim zemljama, kao što je Rusija, kao i izgledi da postane članica Evropske unije. |
Povod za intervju sa ambasadorom Cunozakijem je nedavni početak realizacije Projekta ranog otkrivanja raka dojke i unapređenja kapaciteta prevencije, za šta je japanska vlada obezbedila 5,8 miliona evra radi kupovine mamografa i druge opreme u 39 zdravstvenih centara u Srbiji.
Ukupna vrednost japanskih donacija Srbiji od kraja 2000. iznosi oko 208 miliona evra. Od toga se 124 miliona evra odnosi na humanitarnu, razvojnu i tehničku pomoć, a 84 miliona evra na otpis duga koji je Srbija imala prema Japanu.
''Pored generalnih principa koji rukovode vladu u Tokiju da pomaže privrede i društva zemalja u razvoju i u tranziciji, poseban razlog zbog koga je Japan davao donacije Srbiji je taj što je narod pretrpeo mnogo od sankcija Ujedinjenih nacija devedesetih godina, dok su u NATO bombardovanjima uništeni infrastruktura i fabrike. Zbog toga je Srbija morala, posle demokratskih promena, mnogo napornije da radi kako bi se ekonomski oporavila'', primetio je japanski ambasador.
Jedan od sektora u kojima je Srbija dobila najveću pomoć Japana je zdravstveni sistem, što je pokazala i pomenuta donacija, koju je ambasador Cunozaki potpisao sa ministrom za zdravstvo Tomicom Milosavljevićem u Beogradu 30. juna.
"To je od izuzetne važnosti za žene u Srbiji, jer je veoma visok broj onih koje imaju tu vrstu raka. Početni stadijum se otkrije u samo 25 odsto slučajeva, dok je u Japanu taj procenat veći od 70 posto", ukazao je ambasador.
Osim u zdravstvu, pomoć Japana bila je uglavnom usmerena u infrastrukturu i obrazovanje, a od ove godine u planu je i pomoć u oblastima zaštite životne sredine, uključujući rukovanje otpadom i usvajanju mera za borbu protiv klimatskih promena, naveo je ambasador.
On istovremeno ističe da je važno oživeti kontakte među građanima dve zemlje u različitim poljima, kroz turizam, kulturne razmene, jer će se time dva naroda bolje upoznati.