Dačićev prijem, Skat i Čepurin na suprotnim stranama sale
Vlasti u Srbiji danas bez reakcija na medijske navode da srpsko-ruski humanitarni centar definitivno neće dobiti diplomatski status. To navodi list Danas, koji napominje da nisu mogli da potvrde informaciju da je predsednik Vučić sa Vladimirom Putinom raspravljao o mogućim kompromisnim rešenjima.
Međutim, spisak spornih pitanja koje Srbija ima sa Rusijom i Sjedinjenim Američkim Državama tu se ne završava - sa novogodišnjeg prijema šefa diplomatije Srbije Ivice Dačića za medije i diplomate, ambasadori dve zemlje diplomatski poručuju ko je na potezu.
Na istom prijemu, ali na različitim stranama sale u kojoj se on održava. Ambasadori Amerike i Rusije stigli su u ministrastvo inostranih poslova Srbije u danu kada se ovdašnji mediji bave izveštajem Senata o uticaju Kremlja na Balkanu, a list Danas piše, pozivajući na izvore u vrhu vlasti, da Srbija neće dodeliti diplomatski status Rusko-srpskom humanitarnom centru u Nišu. Američki ambasador o tome zna koliko i srpski mediji.
- Nisam video da je bilo nekih promena situacije u prethodnih nekoliko meseci. Iz štampe vidim da ima dosta spekulacija o centru u Nišu. Naša pozicija je dobro poznata i to je odluka koju treba da donese srpska javnost i vlast - smatra ambasador SAD Kajl Skat.
I ruski ambasador smatra da je loptica u dvorištu Srbije. O navodima američkog Senata o, kako se kaže, malignom uticaju Moskve u ovom delu Evrope i potrebi da borba protiv toga krene baš iz Beograd, Aleksandar Čepurin nije bio raspoložen da govori.
- Ja ne želim da ulazim u te stvari, da negde... Mi imamo dobru osnovu za razvoj saradnje, da je produžimo na tom putu - rekao je amabasador Rusije Aleksandar Čepurin.
Šta o svojoj poziciji između dve vatre i medijskim navodima o Humanitarnom centru u Nišu misle zvaničnici Srbije, danas nije bilo moguće čuti. Ministar spoljnih poslova stigao je da se pozdravi sa novinarima, ali ne i da odgovara na njihova pitanja.
- Sve sam rekao u govoru - poručio je Dačić.
A u govoru opšta mesta o uravnoteženoj spoljnoj politici. Dačić je pročitao sedam strana govora, koji je na ulasku u salu podeljen i stranim diplomatama. Tako su svi unapred znali šta će šef diplomatije reći, a mogli su i da ga prate dok govori.
- Čvrsto opredeljenje za razvoj ukupnih odnosa sa Rusijom, potkrepljeno je redovnim susretima visokih zvaničnika i sadržajnim razgovorima koje dve strane imaju, što je pokazala i nedavna poseta delegacije Vlade Srbije Moskvi, na čelu sa predsednikom Vučićem. Na bilateralnom planu postignut je napredak u odnosima sa SAD. Ostvarena je poseta predsednika Vučića Vašingtonu, što je bio dobar politički signal. Sa naše strane je upućen poziv da predsednik Tramp poseti Srbiju - rekao je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić u svom govoru.
Poslednji nekoliko događaja, uključujući i neizdavanje vize generalu Ljubiši Dikoviću, ukazuje na to, uveren je nekadašnji dopisnik iz Vašingtona Milan Mišić, da će se od Srbije tražiti jasnije opredeljenje.
- U pozadini je očigledno sazrelo američko uverenje da se Rusija previše proširila i da ima uticaja u Srbiji i da je vreme, kako je to formulisalo nekoliko američkih zvaničnika, da Srbija mnogo jasnije potvrdi da je opredeljena za ulazak u Evropsku uniju - kaže bivši dopsinik Politike iz Vašingtona Milan Mišić.
Jasniju sliku medijskih nagađanja mogli bismo, kaže, dobiti vrlo brzo. Jer ministar spoljnih poslova Srbije 9. februara putuje na Molitveni doručak u Vašingtnu, a ubrzo posle toga u Srbiju stiže i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. A do tada...
-Hvala vam puno, srećna Nova godina, nemam čime da nazdravim osim vodom, da ste živi i zdravi - poručio je Dačić.