Brnabić: EU naš strateški pravac, ali ne po cenu svega
Premijerka Ana Brnabić poručila je da je put ka Briselu, preko priznanja Kosova i sankcija Rusiji, za nas potpuno isključen, navodeći da EU jeste naš strateški pravac, ali ne po cenu svega. Brnabićeva je intervjuu za novogodišnji trobroj "Politike" rekla da treba naći izbalansiran put ka Briselu.
- Predsednik je dao istinitu izjavu, iako ona verovatno nije naročito popularna u Briselu. Da mi danas kažemo: sankcije Rusiji i priznajemo nezavisnost Kosova - taj put do Brisela bi išao mnogo lakše i mnogo brže. Ali, to nije put koji je u interesu Srbije - rekla je Brnabić.
Ona je istakla da je taj put za Srbiju u potpunosti isključen.
Prema njenim rečima, put reformi gde imate vladavinu prava, efikasnije sudstvo, borbu protiv korupcije, efikasnu i transparentnu državnu upravu, predvidivo poslovno okruženje je put koji nas vodi u EU i u interesu je Srbije.
- Treba reći da je EU naš strateški pravac, ali ne po cenu svega. I mislim da mi u EU u tome imamo partnera. Ni EU, kao porodica evropskih zemalja, nema isti stav ni po ovim pitanjima, pa ne moramo ni mi da delimo isti stav sa svim zemljama - rekla je premijerka.
Dijalog Kosova i Beograda
Govoreći o unutrašnjem dijalogu o Kosovu i Metohiji, koji je inicirao predsednik Vučić, Brnabić je rekla da će Vlada najverovatnije po tom pitanju da se izjasni krajem prvog kvartala sledeće godine kada bude gotova interna diskusija.
- Vidim da se ljudi osećaju slobodno da iznesu svoje predloge. To je dijalog u interesu Srbije. Mi pažljivo slušamo i kao Vlada reći ćemo predsedniku Republike šta mislimo, u kom pravcu rešenje treba da ide - navela je Brnabić.
Pročitajte još:
* Koha: Sporazum Beograda i Prištine do 2019, Srbija u EU do 2025.
* "Jutarnji" imao uvid u poverljivi dokument: Kad će Srbija u EU i šta sve mora da ispuni?
Ona je ponovila da preambula iz Ustava apsolutno nije predmet ustavne reforme.
- U ovom trenutku razgovaramo samo o izmenama u vezi sa pravosuđem, njegovoj nezavisnosti i efikasnosti. To je poglavlje 23 u pregovorima za pristupanje EU. Važno je da imamo pravosuđe koje je u potpunosti odgovorno. Kada budemo spremni za ulazak u EU moraćemo da otvorimo i pitanje Ustava - kazala je ona.
Na pitanje da li Brisel traži da se preambula briše, premijerka je odgovorila da se Brisel "u ovom trenutku uopšte ne bavi preambulom".
Brnabićeva napominje da je pozicija predsednika vlade jako teška, odgovornija, teža i komplikovanija nego što je očekivala, ali ističe da se svakog dana sve više oseća kao političar.
- Dobro vidim Srbiju i znam šta treba da uradimo. Imam veliku podršku predsednika Republike, kako se ne bismo izgubili u rešavanju svakodnevnih problema - ističe ona.
Srbija ima jasnu spoljnu politiku i strateško opredeljenje ka EU, rekla je Brnabićeva, navodeći da naši odnosi sa Rusijom nisu na putu tog strateškog opredeljenja.
Odnosi sa Rusima
- To je lažna dilema. Nemamo politiku koju je Srbija čini mi se nekad imala, da u Briselu govorimo jedno, u Vašingtonu drugo, a u Moskvi treće. Naša politika je jasna, transparentna i u najboljem interesu Republike Srbije - rekla je ona.
Govoreći o ekonomiji, premijerka kaže da su svi ekonomski parametri dobri i prikazuju ekonomiju koja ozdravljuje i staje na svoje noge.
- Ove godine ćemo prebaciti nivo stranih investicija od dve milijarde evra. To je impozantno, jer više nemate privatizacije kao prethodnih godina - rekla je ona.
Dodaje i da bi bilo neozbiljno da obeća trend rasta plata i penzija dok ne vidi kakva će biti budžetska 2018. godina.
- Mogu samo da obećam da ćemo zadržati fiskalnu disciplinu, što će nam onda uz sve ekonomske indikatore koji idu nabolje, dati prostor za dalje uvećanje plata i penzija - rekla je premijerka.
Ona je navela da ne veruje da će 2018. godine biti parlmentarnih izbora, niti da o tome razmišlja.
Rad vlade i medija
- Mi radimo, sviđa mi se atmosfera u vladi, dajemo sve od sebe svaki dan, nezavisno od toga da li će parlamentarni izbori da budu sutra ili za tri godine. Imamo projekte koji moraju da budu završeni i ako se raspišu parlamentarni izbori, vlada će raditi do dana kada više ne bude ovde - zaključila je premijerka.
Govoreći o medijskoj situaciji, Brnabić je rekla da su mediji u Srbiji slobodni, "slobodniji nego štu su bili 2010. i 2011.".
- Imate mnogo više portala, mnogo više istraživačkog novinarstva i mnogo više takozvanih istraživačkih medija. Dakle, ima mnogo više svega toga nego pre i to je dobro - navela je ona.
Premijerka je navela i da je napravila ozbiljan presedan kada se sastala sa predstavnicima "Grupe za slobodu medija", jer je svesna da su oni samo jedna grupa, jer među njima nema najvećeg novinskog udruženja UNS, a ima nekih nevladinih organizacija.
- Sada bilo ko, ako napravi grupu, može da traži sastanak kod predsednika vlade. Uvek sam otvorena za dijalog i saslušaću čak i pojedince, a ne samo udruženja, koji misle da nešto u Srbiji nije dobro ili može i treba da se promeni. Imamo potpuno različite stavove, što ne znači da ne treba da imamo dijalog...Mi nismo neprijatelji. Oni nisu zadovoljni odgovorima, ali nisam ni očekivala da će reći da su odlični - rekla je Brnabić.