"Sa dijasporom treba da radimo na osnivanju malih preduzeća"
"Vidimo se u Srbiji" naziv je konferencije održane u Opštini Malo Crniće radi unapređenja saradnje između Srbije i dijaspore, a u cilju uspostavljanja stabilnog i dugoročnog modela ekonomske, kulturne, poslovne saradnje između građana u dijaspori i lokalnih zajednica na izgradnji lokalnih potencijala.
Cilj konferencije, koju je organizovala Opština Malo Crniće i DTI, je otvaranje dijaloga na lokalnom i republičkom nivou sa dijasporom, kako bi se na najbolji način postavio model kojim bi se pospešila i unapredila komunikacija sa dijasporom, pošto je braničevski region jedan od onih sa najviše stanovnika u dijaspori.
Na okruglom stolu posvećenom saradnji sa dijasporom predsednik opštine Malo Crniće Mališa Antonijević je istakao da treba povratiti poverenje dijaspore u maticu i učvrstitit saradnju sa dijasporom i rekao da su ovakvi susreti samo početak te saradnje. On se založio da ulaganje u manje poslove povratnika iz dijaspore istakavši da je velika šansa braničevskog kraja poljoprivreda.
- Hoćemo u EU i da budemo uređena država ali će to zavisiti i od nas. Opština je otvorena za svaku pomoć svim povratnicima - poručio je on.
Aleksandar Radovanović rukovodilac Centra za dijasporu Privredne komore Srbije je istakao da je namera PKS da uspostavi dvosmernu saradnju matice i dijaspore navodeći da je u toj funkciji i poslovni savet za dijasporu koji broji 70 članova iz dvadeset država i dvadeset državnih institucija.
- Srbija spada u 50 država sa najbrojnijim rasejanjem čije su doznake za 2016. iznosile 2,86 milijardi evra koje su uglavnom utrošene u potrošnju a ne u razvoj. Zato zajedno sa dijasporom treba da radimo na osnivanju malih preduzeća i u tom smislu PKS ima projekte razvojne prirode koji će obezbediti i nova radna mesta - rekao je Radovanović i najavio skori početak rada investiciono-poslovnog centra dijaspore koji treba da olakša povezivanje sa našim ljudima u inostranstvu u cilju pomoći da investiraju.
Marko Pavlović autor nacionalne strategije za saradnju sa dijasporom rekao je da je ovaj projekat investiciono-poslovni centra u saradnji sa UNDP sa privrednom komorom Srbije rađen po uzoru na stranu praksu a prilagođen srpskim uslovima.
- Analizirane su i srpske mogućnosti dijaspore i investiciono povezivanje, a centar treba da informiše, pojasni proceduru i pomogne dijaspori koja želi da investira.
Dijana Zdravković je u ime Frankfurtskih Vesti, jedinih dnevnih medija koje već 25 godina izlaze za naše ljude u dijaspori i to u Evropi, Kanadi i Australiji, što Vesti čine jednim od relevantnih sagovnika, istakla da je dijaspora bila decenijama zapostavljena i da se najčešće pominje i vezuje za slanje novca.
Ona je ukazala na problem koji postoji između dijaspore i Srbije, koji bi uspostavljanjem saradnje na obostranu korist trebalo da bude prevaziđen.
Pored predstavnika lokalne lokalne samouprave okruglom stolu su prisustvovali i predstavnici lokalnih samouprava iz braničevskog okruga, Privredne komore Srbije – Uprave za dijasporu, kao i predstavnici centra za zapošljavanje (GIZ), autor strategije razvoja saradnje između države i dijaspore, koja je podržana od strane međunarodnih institucija UNDP, SDC, IOM, predstavnik NALED-a, SKGO, Frankfurtske Vesti, DTI.