Grci veruju Artemiju
Vladika Artemije Radosavljević, umirovljeni episkop raško-prizrenski svedočio je na Vrhovnom sudu u Grčkoj, a povodom zahteva Srbije da njegov doskorašnji najbliži saradnik bivši arhimandrit Simeon Vilovski bude izručen.
Vladika Artemije i advokat Branislav Tapušković negiraju da je vladika navodno tajno išao u Grčku na ročište koje je održano u Atini, nakon čega je Vrhovni sud Grčke 13. jula saopštio da se zahtev za ekstradiciju odbija, uz obrazloženje da je poslat bez dokaza.
- Ma, kakva tajnost. Meni niko mi nije ograničio kretanje. Odazvao sam se pozivu da svedočim, kao što sam prethodno u svojstvu svedoka pozvan i dao sam iskaz pred Višim sudom u Beogradu - izjavio je za "Vesti" vladika Artemije.
Tapušković dodaje da po pitanju svedočenja vladike Artemija u Atini, nema nikakve konspirativnosti.
- Vladika je u Atini samo ponovio ono što je već rekao pred istražnim sudijom u Beogradu. Priče da je tajno išao u Grčku je bacanje prašine u oči, jer vladika je slobodan građanin Srbije i sa pravne tačke gledišta ispunio je građansku dužnost. On se odazvao na zvanični poziv da svedoči na Vrhovnom sudu u Grčkoj, kao što se u svojstvu svedoka, u maju, takođe odazvao službenom pozivu i dao iskaz pred istražnim sudijom Višeg suda u Beogradu - kaže Tapušković.
Nije Dejan, nego Simeon
|
On napominje da je sa vladikom bio u istom automobilu i da su normalno prošli carinsku i pasošku kontrolu.
Komentarišući opaske iz pojedinih crkvenih krugova da je vladika Artemije u Atini svedočio bez "neophodne saglasnosti patrijarha Irineja Gavrilovića", Tapušković odgovara opaskom "kako niko nije postavljao pitanje takve patrijarhove saglasnosti kad je vladika Artemije svedočio na sudu u Beogradu?"
- Neistinite su takođe spekulacije da je Simeon Vilovski pušten iz zatvora u Atini uz novčanu kauciju, kao što nije istina ni to da je bilo intervencija u korist Vilovskog. On je oslobođen nakon što je Vrhovni sud u Grčkoj, prethodno razmotrivši ceo slučaj, odbio zahtev za ekstradiciju - kategoričan je Tapušković.
Vilovski će, prema njegovim rečima, ostati da živi i radi u Grčkoj i na sudu u Beogradu braniće se u odsustvu. A kako nezvanično saznajemo on u Grčkoj odavno ima boravišnu vizu.
Podsećanja radi, arhimandrit Vilovski kojeg je u međuvremenu crkveni sud lišio monaškog čina i Predrag Subotički, direktor eparhijskog graditeljskog centra "Rade Neimar" sumnjiče se za nezakonito prisvajanje više od 350.000 evra iz eparhijskog fonda za obnovu crkava na Kosmetu. Krivičnu prijavu je podneo Sveti arhijerejski sinod SPC, na osnovu nje je 17. februara pritvoren Subotički i pokrenut istražni postupak, koji bi trebalo da bude okončan do 20. avgusta.
Ne treba saglasnost patrijarha
|