"Sporazum o demarkaciji sa CG nije povoljan za Prištinu"
Komisija za demarkaciju sa Crnom Gorom sačinila je izvestaj u kojem tvrdi da sporazum o potpisan avgusta 2015. nije povoljan za Prištinu, piše prištinska "Koha ditore" na naslovnoj strani.
List napominje da se očekuje da sa izveštajem te komisije danas bude upoznata i kosovska vlada, a predsednik Špejtin Bullići kaže da je rad komisije bio fokusiran samo na procenu aktuelne verzije sporazuma.
- Verujemo da će dokumenti priloženi izveštaju i analiza dokazati da sporazum od 25. avgusta 2015. nije u korist Kosova - kaže Bullići.
Demarkacija sa Crnom Gorom i potpisani sporazum u Beču za Prištinu je neprihvatljiv od samog početka, a protivila mu se tadašnja opozicija koju je činila i stranka aktuelnog premijera Ramuša Haradinaja, Alijansa za budućnost Kosova.
Svaki put kada je parlament trebalo da ratifikuje pomenuti sporazum neko iz opozicije bi aktivirao suzavac i sednice bi bile prekidane.
Pročitajte još:
* Haradinaj zove Ameriku u pomoć, Evropa - ponižena
* Oglasio se i Haradinaj: Evo šta je rekao o sastanku sa Mogerinijevom
Haradinaj smatra da aktuelni sporazum teba poništiti.
- Tada i sada opozicioni pokret Samoopredeljenje ostaće suprotstavljen sporazumu o demarkaciji - piše prištinski Zeri.
Poslanik Samoopredeljenja Redžep Selimi rekao je za taj list da se stranka i dalje protivi aktuelnom sporazumu o demarkaciji granice sa Crnom Gorom, ali je isključio ubuduće upotrebu suzavca kao način suprotstavljanja u parlamentu.
- Mi smo sofisticirali naša sredstva i sada imamo 32 poslanika u poređenju sa 16 u prethodnom mandatu - rekao je Selimi i dodao da će oni biti protiv, te da je to dovoljno da ni aktuelni, a ni izmenji sporazum ne budu prihvaćeni.
S druge strane, za zvaničnu Podgoricu demarkacija sa Prištinom je završena stvar, prenosi portal CdM.
Da sporazum o demarkaciji Prištine sa Crnom Gorom nema grešaka, stav je i Ambasade SAD u Prištini i Evropske unije, a na što hitnijoj ratifikaciji u kosovskom parlamentu insistira i predsednik Hašim Tači.
- Komisija jednoglasno konstatuje da granična linija koja je utvrđena sporazumom od 26. avgusta 2015. godine nije u saglasnosti sa administrativnom graničnom linijom bivše SAP Kosova - navedeno je u izveštaju, prenosi CdM.
Zadatak komisije je bio da sagleda rad prethodne vladine komisije koju je predvodio Murat Meha i koja je naišla na žestoki otpor tadašnje opozicije.
Sporazum o demarkaciji pokazuje javno neslaganje koalicionih partnera sadašnje vlasti na Kosovu, koju čine Demokratska partija Kosova, Alijansa za budućnost Kosova i Inicijativa za Kosovo i druge stranke.
U Ministarstvu spoljnih poslova Crne Gore ostaju pri stavu da je demarkacija granice završena i da nema nikakvih izgleda da se to pitanje još jednom stavi na dnevni red.
Crna Gora je sa Prištinom potpisala ugovor koji je crnogorski parlament ratifikovao kako to nalažu običaji i pravila međunarodnog prava i dobri odnosi među zemljama.
Inače, ratifikacija Sporazuma o demarkacji koji su predstavnici Prištine i Podgorice potpisali u leto 2015. u Beču je uslov da Kosovo dobije viznu liberalizaciju.