Kako je srpska haubica "osvojila" Arape
"Nora" je jedan od najprodavanijih izvoznih proizvoda srpske namenske industrije, koju već poseduju Mjanmar, Kenija i Bangladeš. Po svemu sudeći, za nju su zainteresovani i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin i delegacija Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, koja boravi u zvaničnoj poseti Ujedinjenim Arapskim Emiratima, prisustvovali su testiranju samohodne haubice "NORA B-52", kalibra 155 mm.
Bila je to prilika da se jedan od najboljih proizvoda i inovacija odbrambene industrije Srbije prikaže partnerima u Emiratima. Ministar Vulin je rekao da je u svim segmentima koji su ispitivani "Nora" pokazala izuzetne karakteristike, te da imamo razloga da očekujemo da ćemo na svetskom i tržištu UAE imati značajne uspehe.
Ova samohodna top-haubica namenjena je za vatrenu podršku sopstvenih jedinica, koju ostvaruje snažnom, iznenadnom i brzom vatrom po ciljevima na velikim daljinama.
Vojni analitičar Andrej Mlakar za Sputnjik kaže da se "Nora" s razlogom smatra ponosom srpske odbrambene industrije.
- "Nora" je jedan od najprodavanijih izvoznih proizvoda srpske namenske industrije, koju već poseduju Mjanmar, Kenija i Bangladeš. Po svemu sudeći, za nju su zainteresovani i Ujedinjeni Arapski Emirati, s obzirom na to da je jedan primerak u verziji M-15 prebačen za testiranje na tom tržištu. Ovo je prvi put da je na području zone Bliskog istoka testirana ova samohodna top-haubica, čiji razvoj datira još od 2003. godine, sa manjim ili većim modifikacijama - objašnjava Mlakar.
Prema njegovim rečima, "Nora" je u Emiratima testirana kako bi se proverilo da li odgovara zahtevima tog područja.
- Testirani su upotreba topa i domet projektila, koji je u ovom slučaju bio 140 kilometara. Testirana je i balistička zaštita samog vozila, kao i njegovo kretanje i ponašanje na visokim temperaturama. Ovo je, inače, prvi put da se radila analiza i provera borbene sposobnosti same haubice u pustinjskim uslovima. Važno je istaći i da bi naredne godine jedna baterija ’Nora‘ trebalo da prvi put uđe i u naoružanje Vojske Srbije - ukazuje Mlakar.
Kako kaže, procenjuje se da je oko 30 primeraka "Nore" dosad prodato Mjanmaru, Keniji i Bangladešu.
- Bangladeš je najveći korisnik, oni su naručili negde malo više od dve baterije i veoma su zadovoljni njihovom upotrebom, posebno u specifičnim uslovima koji tamo vladaju. Pre svega, dosta je vlažno zemljište, sa velikim brojem močvara, ali oni su izuzetno zadovoljni, i zasad nismo imali nijednu reklamaciju - ističe Mlakar.
Interesantno je, dodaje Mlakar, da smo dosad vršili konvertovanje ruskog topa kalibra 130 mm u kalibar 155 mm, ali da smo sada u Velikoj Plani izgradili posebnu kovnicu gde sami izrađujemo cev kalibra 155 mm.