Dimitrovgrad u "Zapadnoj pokrajini": Šta hoće Bugari od Srbije?
Pripadnici bugarske etničke zajednice na istoku Srbije traže da se Dimitrovgradu - gde oni čine većinsko stanovništvo - vrati stari naziv Caribrod, što izaziva kontroverze u susednoj Bugarskoj, navodi "Balkan insajt".
"Srbi sprovode asilimaciju prema Bugarima"
Članovi organizacije "Zapadne pokrajine", kako Bugarska često naziva svoje bivše teritorije u Srbiji, tvrde da je, otkako je izgubio naziv Caribrod, taj grad izložen asimilaciji koju sprovodi Srbija, pri čemu su promenjeni i nazivi gradskih ulica i škola, a kulturne institucije zatvorene.
Ti aktivisti su, zajedno sa Bugarskim kulturnim i informativnim centrom u Bosilegradu, u još jednom gradu u Srbiji, koji je pretežno naseljen Bugarima, juče obeležili 8. novembar kao "Dan zapadnih provincija", a u znak sećanja na dan kada je 1919. godine Bugarska ustupila pogranične teritorije Srbiji, što je bio rezultat Nejskog sporazuma nametnutog nakon bugarskog poraza u Prvom svetskom ratu.
Zdenka Tomanova, članica organizacije "Zapadne pokrajine", kaže da je Caribrod doživeo pad otkako mu je Jugoslavija pedesetih godina prošlog veka promenila ime u Dimitrovgrad, koje je dobio po Georgiju Dimitrovu, prvom bugarskom komunističkom lideru i čelniku Komunističke internacionale između 1934. i 1943. godine.
Međutim, ideja o vraćanju starog imena Dimitrovgradu, koja je decenijama na agendi bugarske manjine, izazvala je kontroverze u Bugarskoj, dok u Srbiji nije.
Vučić: Menjaćemo ime ako narod želi...
"Balkan insajt" navodi da je 31. oktobra, tokom posete Beogradu, predsednik bugarskog Parlamenta Dimitar Glavčev, iz vladajuće partije GERB, informisao predsednika Srbije Vučića o želji stanovnika Dimitrovgrada da se gradu vrati stari naziv.
Kako je saopštila Pres-služba bugarskog Parlamenta, Vučić je Glavčevu rekao da nema problema kad je o tome reč, "ukoliko to narod želi".
Međutim, ova vest je razgnevila bugarsku Antifašističku uniju, organizaciju povezanu sa opozicionom Bugarskom socijalističkom partijom, koja je pisala Vučiću, pozivajući ga da ignoriše zahteve "jednog političara, bio on predsednik nacionalne Skupštine ili ne".
Antifašistička unija je tom prilikom istakla da je Dimitrov bio bugarski političar koji je pružio "najveći doprinos prijateljstvu dveju zemalja". I bugarska Socijalistička partija, glavni rival GERB-a, kritikovala je predsednika bugarskog Parlamenta, upozorivši da bi takvi zahtevi mogli da pogoršaju odnose između Bugarske i Srbije.
Nejski sporazum - "druga bugarska nacionalna katastrofa"
Pitanje "zapadnih pokrajina" ostavilo je traga u bugarskoj istoriji, a ta teritorija obuhvata Dimitrovgrad i Bosilegrad u istočnoj Srbiji, i Strumicu, koja se sada nalazi u istočnoj Makedoniji.
Inače, Nejski sporazum potpisan je 27. novembra u gradu Neji na Seni u Francuskoj, a njime su uspostavljene sadašnje granice između Bugarske, Turske, Grčke i tadašnje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, koja je ubrzo postala Jugoslavija.
Prema tom sporazumu, Bugarska je ustupila svoju egejsku obalu Grčkoj, a neke svoje zapadne teritorije Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca.
Prema istom sporazumu, koji je u Bugarskoj poznat kao "druga nacionalna katastrofa", Bugarska je bila prinuđena da smanji svoju vojsku na 20.000 muškaraca i da plati više od 400 miliona dolara na ime odštete.