Zastareli srpski avioni: Nebo čuvaju maketama
Dok države Evrope, uključujući i one s Balkana, na svaki način pokušavaju da se ratosiljaju svega zastarelog, a svoje oružane snage osavremene novim dostignućima, Srbija će se upisati u istoriju kao prva koja će tu modernizaciju sprovesti koristeći se tehnologijama, oružjem i opremom ne 21, već sredine prošlog veka!
Uz pristigao ruski poklon od šest aviona MiG 29, javnost u Srbiji uveliko se bombarduje informacijama da je upravo u toku modernizacija aviona orao, koji će uskoro biti opremljen, kako se tvrdi, i savremenim laserski navođenim raketama. Deo tog programa prikazan je i na Batajnici 20. oktobra, a zapanjuje da su i neki specijalizovani sajtovi ovoj temi dali zamašan prostor "otkrivajući" čak i svrhu izloženih borbenih sredstava.
Međutim, kao u onoj priči o Potemkinovim selima, tako je i ovde u pitanju medijska podvala, jer prikazani "osavremenjeni" borbeni avion orao zapravo nije poleteo od 1999, a nove rakete nisu ništa drugo do obične makete koje je javnost videla i na prikazu 2016, uz komentar odgovornih u Ministarstvu odbrane da će "prototipi biti završeni za godinu dana".
- Tačno tako. Taj orao na kome su sva ta modernizovana dostignuća zapravo nije poleteo još od NATO agresije. Pri tom, izložena borbena sredstva nisu nikakvi prototipovi, već obične makete raketa koje potiču iz sedamdesetih godina prošlog veka. Najavljuje se da će uskoro jedna od tih raketa biti lansirana, ali tu opet nije reč o gotovom proizvodu, već o fazi u ispitivanju novih oružja. Da apsurd bude kompletan, državni i vojni vrh, kao i brojne strane delegacije, naletom su pozdravili pet naših orlova dvoseda, ali malo njih je primetilo da su oni leteli s izvađenim drugim sedištem - tvrdi vojni analitičar Aleksandar Radić.
Rakete stare četiri decenije
Kada je reč o raketama vazduh-zemlja kojima se planira opremanje orlova, Radić kaže da je reč o sredstvima koja su uvedena u naoružanje sedamdesetih godina prošlog veka.
- Prva raketa oznake VRVZ 200 je razvijena sedamdesetih godina za protivavionsku obuku avijacije. Druga raketa oznake VRVZ je zapravo ruska nevođena raketa koja je u naše naoružanje uvedena 1974. godine. Ona bi trebalo da dobije glavu za samonavođenje, ali sve to treba da prođe kroz složen postupak ispitivanja kako bi se došlo do prototipa - naglašava Radić.
Radić uz gorak osmeh kaže da je Vojska Srbije ove godine, iz remonta, dobila na korišćenje samo jedan orao, a da je do pre dve godine raspolagala slovom i brojem samo sa jednom ispravnom letelicom ovog tipa.
- Za remont tog poslednjeg aviona trebalo je ravno šest godina. Podsetiću da je u vreme JNA, za bilo koji avion RV bilo potrebno oko tri-četiri meseca, a najduže pola godine za remont. Svima je jasno da Vojska ima problem u snabdevanju rezervnim delovima koji su nužni za održavanje letenja, ali se time niko ne bavi, već pričamo o nekoj modernizaciji istih - ističe Radić i zaključuje da se iz svega može izvući zaključak da je došlo do suštinske promene strategije Ministarstva odbrane kada je reč o ratnom vazduhoplovstvu.