Utorak 26. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Sreda 14.07.2010.
02:19
Novosti A

Odluka MSP o Kosmetu u četvrtak 22. jula

Međunarodni sud pravde (MSP), glavni sudski organ Ujedinjenih nacija (UN), saopštio je danas da će savetodavno mišljenje o legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova izneti na javnoj sednici u četvrtak 22. jula.

Jeremić: Srbiji predstoji još žešća borba


Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je danas da izricanje savetodavnog mišljenja MSP nije poslednja faza borbe za očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije.


"Srbiji predstoji još žešća borba", rekao je Jeremić. On je naveo da MSP savetodavno mišljenje prosleđuje Generalnoj skupštini UN, gde Srbiju očekuje borba za osvajanje većine koja će biti daleko teža nego što je bilo do sad.

"Moramo biti svesni da ćemo biti izloženi žestokoj i dobro plaćenoj albanskoj propagandi", naglasio je Jeremić. On je dodao da će Srbija nastaviti miroljubiv put za postizanje kompromisa koji je moguć samo posle novih pregovora.

Savetodavno mišljenje suda saopštiće predsednik Suda Hisaši Ovada, a sednica će biti emitovana, u celosti, uživo putem vebsajta MSP-a (www.icj-cij.org) sa početkom u tri sata po lokalnom vremenu na dva zvanična jezika MSP - francuskom i engleskom, navodi se u saopštenju za štampu suda u Hagu.

Pitanje Kosova i Metohije dospelo je pred sud u Hagu na zahtev Srbije, a posle odluke Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u oktobru 2008. godine.


Rasprava pred sudom u Hagu počela je 1. decembra prošle godine, a tokom devet dana svoje mišljenje o legalnosti samoproglašene nezavisnosti Kosova iznelo je 29 delegacija.


Ocenu da je proglašenje nezavisnosti Kosova u suprotnosti sa međunarodnim pravom, pored Srbije, iznele su Kina, Rusija, Španija, Rumunija, Kipar, Argentina, Brazil, Vijetnam, Bolivija, Venecuela, Azerbejdžan i Belorusija.


Suprotan stav su, uz predstavnike Kosova, imale su SAD, Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Holandija, Austrija, Norveška, Danska, Finska, Bugarska, Hrvatska, Albanija, Jordan i Saudijska Arabija.

 
 

Bentler: Kfor ima plan za pre i posle


Komandant KFOR Markus Bentler izjavio je danas da misija ima plan delovanja pre i posle izjašnjavanja MSP o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova.

"U saradnji sa našim partnerima, Euleksom i Kosovskom policijom, pojačaćemo prisustvo na terenu, pogotovo na severu Kosova, jer znamo kako teška situacija tamo može da bude", rekao je Bentler KIM radiju.
"Kosovo ima dobre odnose sa Makedonijom, Albanijom i Crnom Gorom. Ostaje otvoreno pitanje odnosa sa Srbijom, sa čije strane ne postoji nikakva pretnja po bezbednost", rekao je Bentler.
Problemi dolaze iznutra, ukazao je on, a to su međuetničke tenzije, organizovani kriminal i nedovoljan ekonomski razvoj.

Ako bi zaključak bio da je nezavisnost suprotna međunarodnom pravu, to bi podstaklo debatu u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija - ocenjuje za ”Novosti” Tibor Varadi, profesor međunarodnog prava i nekadašnji šef pravnog tima naše države.

U tom slučaju, Srbija može da računa na značajnu podršku u svetskom parlamentu.

Varadi kaže da je pitanje postavljeno Međunarodnom sudu prilično konkretno, pa je teško zamisliti da odgovor ne bude takav - kazao je Varadi za beogradski list.

I pored toga što očekuje jasan savet Suda, pišu ''Novosti'', Varadi vrlo verovatnim smatra da neke sudije o kosovskom pitanju daju izdvojena mišljenja. Ipak, naglašava on, savet se donosi većinom sudskih glasova i tako sročeno mišljenje biće ono zvanično. Neobavezujuće, ali s političkom težinom.


- Generalna skupština UN je ta koja je zvanično zatražila mišljenje Suda pravde, ali ona nema obavezu da zakaže debatu kada Sud saopšti savet. To bi morala da inicira neka od država - napominje Varadi.


Sudeći prema izjavama naših zvaničnika, inicijator će biti Srbija koja će se napregnuti da još jednom dođe do većine u svetskom parlamentu ne bi li on upalio zeleno svetlo za nastavak pregovora o statusu Kosmeta.

 

 Pravni tim Srbije: Učini smo sve što smo mogli

Pravni tim Srbije saopštio je tada da je zadovoljan raspravom pred MSP-om, prenosi RTS.

"Nikada do sada u nekom savetodavnom postupku pred ovim sudom nije postojala ovolika podeljenost država koje su učestvovale u raspravi. Mislim da smo učinili sve što smo mogli", rekao je predstavnik Srbije Saša Obradović.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
  • 2024 © - vesti online