Ima li povlačenje ambasadora Ukrajine veze sa srpskim plaćenicima?
U javnosti se i dalje spekuliše zašto je ambasador Ukrajine u Beogradu Oleksandar Aleksandrovič pozvan na konsultacije, posle intervjua BIRN-u. Aleksandrovič je odbio da kaže nešto više o svom odlasku u Ukrajinu i za N1 je naveo da se neće oglašavati do kraja konsultacija.
A što je Ukrajina snabdevala Hrvatsku oružjem 90-ih?
Ambasador Ukrajine Oleksandar Aleksandrovič zamalo da u Srbiji postane presona non grata - zbog izjave da Rusija zloupotrebljava Srbiju kako bi stvorila haos i izazvala rat na Balkanu. Gotovo istovremeno šef ukrajinske diplomatije Pavlo Klimkin pozvao je Aleksandroviča u Kijev na konsultacije o učešće srpskih plaćenika - na ruskoj strani - u ratnim sukobima u Ukrajini.
Diplomata Srećko Đukić kaže da Srbija veoma ceni to što Ukrajina, kao i Rusija, ne priznaje nezavisnost Kosova, međutim i Ukrajincima je Srbija važna pošto nije priznala odvajanje Krima i priznaje teritorijalnu celovitost Ukrajine. Upravo zbog te saradnje Đukić ocenjuje da izjave o 300 srpskih plaćenika nisu za javnu debatu.
- Pa mogli bi mi njima jako mnogo da spočitamo iz 90-tih godina, Ukrajina je bila najveći liferant oružja, tajnim kanalima u Hrvatsku, i ne samo Hrvatsku već i druge strane koje su ratovale protiv Srba. Mi to njima nikada nismo govorili javno, ako smo ponekad - rekli smo to na određen, diplomatski način - navodi Đukić.
Ko je ratovao, a ko se slikao?
Srpskih plaćenika na ratištu u Ukrajini ima, međutim, ne 300, kako navodi, ambasador Aleksandrovič, već ih je mnogo manje kaže komentator "Politike" Miroslav Lazanski.
- Sad je problem ustanoviti da li je neko ratovao tamo ili se samo slikao. Neko može da ode tamo, može da kaže da ima devojku da ide u Donbas, pa će malo da se slika pored nekog tenka ili sa kalašnjikovim u ruci, ali da li je ratovao ili ne, to je stvar sudskog postupka da ustanovi. Srbija procesuira svakog za kog se ustanovi nepobitno da je učestvovao u toj vrsti ratovanja - navodi Lazanski.
Međutim ukrajinski servis Radio Slobodna Evropa nedavno je zabeležio nekoliko Srba koji se bore na strani takozvane Novorusije. Prema rečima analitičara koji se bave situacijom na Balkanu, srpskim ratnicima put plaća ruska organizacija "Kosovski front", dok privatna ruska organizacija "Vagner" svojim borcima isplaćuje pet hiljada dolara.
Novinarima Radija Slobodna Evropa Služba bezbednosti Ukrajine rekla je da je srpskim vlastima u dva navrata predala spiskove građana Srbije koji se bore u Donbasu, ali zvaničnih reakcija vlasti u Beogradu nije bilo.
Informacije nije dobio iako je na njima insistirao ni ukrajinski ambasador Aleksandrović, za koga sada više nije sigurno ni da li će ostati ambasador u Beogradu.
- On se može vratiti sutra, a može se vratiti i samo da bi rekao doviđenja i završio svoju diplomatsku misiju - kaže Srećko Đukić.