Hojt Ji je "protutnjao" Beogradom, da li će i Brisel biti tako oštar?
U iščekivanju konkretnog odgovora srpskih vlasti o tome kako su razumeli poruku američkog diplomate Hojta Brajana Jia da Srbija ne može sedi na dve stolice, stigla je izjava ambasadora Rusije Aleksandra Čepurina. On je uveren da poruka koju je doneo Hojt Ji nema nikakvu težinu, jer stiže od čoveka koji u američkoj administraciji nema visok rang.
"Nikad nije ni video Trampa"...
U kom god da je rangu Hojt Ji, poruka je, smatraju analitičari, bila kristalno jasna, ali se ne zna, kažu, šta planira Beograd.
Sedi li Srbija na jednoj ili dve stolice? Iz ugla Vašingtona stvar je jasna, ali nije baš najjasnije šta o odustajanju od sedenja na dve stolice misle srpske vlasti. Ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Čepurin misli da je američkom zvaničniku Hojtu Brajanu Jiu data prevelika pažnja.
- On je 75. zamenik 24. pomoćnika zamenika ministra spoljnih poslova SAD. Hojt Brajan Ji nikada nije ni video američkog predsjednika Donalda Trampa, pa čak ni američkog državnog sekretara Reksa Tilersona, jer su to različiti rangovi - naveo je Čepurin.
"Nije bitan glasnik nego glas"
Politički analitičar Boško Jakšić za N1 kaže da je izjava ruskog ambasadora u Beogradu sada već poznata teza Moskve, ali da u suštini nije tačna.
- Nije bitan glasnik nego je bitan glas i čini mi se da ono što je Hojt Brajan Ji ovde preneo, to je glas američke administracije, tako da je ta izjava Čepurina jedan, rekao bih, providan pokušaj omalovažavanja, s jedne strane, američke diplomatije i američke politike na zapadnom Balkanu ili prema Srbiji, a s druge strane je to jasan pokušaj unošenja igranja na neke podele koje čini mi se da ne postoje - navodi Jakšić.
Nakon američke poruke o sedenju na dve stolice, postavlja se pitanje da li će ista poruka stići i iz Brisela. Srđan Majstorović iz Centra za evropske politike uveren je da takva poruka nije nužna, jer je Srbija, kaže, već integrisana u EU.
- Blizu 70% naših ukupnih globalnih trgovinskih odnosa odvijaju se sa EU, ni sa kim drugim, promeniti taj trend za to treba da prođu decenije koje mi nemamo i to je prosto nešto što je neupitno. Mi smo već deo energetske evropske zajednice i na taj način se integrišemo polako u energetske tokove i trendove EU - rekao je Majstorović.
"Srbija što pre treba da se opredeli"
I pored integrisanja, Brisel će, mišljenja je Boško Jakšić, poslati sličnu poruku:
- Mi smo te poruke i dobijali i nije prvi put, samo je Amerikanac to saopštio direktnije i glasnije nego što su to do sada saopštavali u Briselu i ovo može da bude nagoveštaj da će i Brisel postati i glasniji i jasniji i konkretniji kada se radi o našem ponašanju - ocenuje Jakšić.
- To će postajati jasnije sa svakim otvorenim poglavljem i odmicanjem u procesu priključivanja, pa bi Srbija što pre trebalo da se opredeli, jer se u protivnom mogu očekivati znatno oštrije poruke - zaključuje Jakšić