Rusija častila Surinam i Srbiju
Surinam je povukao priznanje Kosova, a srpski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić saopštio je da se to dogodilo posle dugotrajnog rada i mnogih razgovora. Pritom je izostavljena činjenica da se Surinam sve bliže povezuje s Rusijom i Kinom, a da je Dačić odluku o povlačenju priznanja, prvu do sada, dobio dok je ministarka spoljnih poslova te latinoameričke zemlje Ildiz Polak Bejgl boravila u Moskvi.
Surinam je dva puta veći od Srbije i ima samo pola miliona stanovnika. Privreda zemlje umnogome zavisi od od rude boksita. Američka kompanija Alko, koja je imala pravo na iskopavanja, nedavno je obustavila proizvodnju na kompleksu Suralko zbog iscrpenih rezervi. Pritom su Amerikanci zadržali vlasništvo nad hidroelektranom Afobaka.
Turisti stižu bez viza
Surinam živi još i od nalazišta nafte, ali su morske bušotine u rukama zapadnih kompanija od 2005. godine. Tu su još drvna industrija, banane, pirinač...
Pre dve godine iznenada su počeli da otopljavaju odnosi Surinama s Rusijom i Kinom, od koje su posle zvaničnih poseta Pekingu, preuzete hibridne sorte pirinča. A onda su povedeni pregovori o saradnji s Rusijom, iako je razmena među tim zemljama do ovog trenutka mizerna.
Rusija je ispunila glavnu želju Surinama - uvođenje bezviznog režima. Surinam ima dugu i neizgrađenu obalu na Atlantiku koja čeka investitore i turiste. Takođe je predviđena vojno-tehnička saradnja i ostaje da se vidi dokle će to da ide i o kojim količinama je reč. Takođe i saradnja u energetskom sektoru, jer Rusi žele da učestvuju u eksploataciji nafte širom sveta, a u Surinamu nisu zadovoljni monopolom zapadnih kompanija. Verovatno je reč i o izgradnji hidroelektrana s obzirom na veliki vodni resurs Surinama, a jedna ruska firma već se dala u izgradnju minielektrana.
Kosmički dogovor
Prva ljubav
Parlament Surinama je jula 2010. za predsednika izabrao bivšeg vojnog diktatora Desi Butersea koji je u mladosti sarađivao s Kubom, Venecuelom i Nikaragvom, pa je čak i nacionalizovao industriju. Posle američke intervencije u Panami 1989. i sve očitijeg slabljenja Sovjetskog saveza promenjen je kurs zemlje. Poslednjih godina Buterse se vraća starim ljubavima, o čemu je svedočila i poseta predsednika Venecuele Nikolasa Madura, naslednika socijaliste Uga Čaveza.
Sve to donosi nove tehnologije, a očekuje se i da Rusija otvori ambasadu u Surinamu, jer je tamo trenutno zastupljena iz Brazila.Surinam je takođe pristao da postane predlagač rezolucije o nerazmeštanju naoružanja u kosmosu koju na inicijativu Rusije svake godine prihvata Generalna skupština UN. To je je za Rusiju uvek veoma važno pitanje. A u slučaju Surinama i s obzirom da se u susednoj Francuskoj Gvajani (jedina teritorija EU u Južnoj Americi) nalazi kosmodrom Kuru, koji koriste Francuska, Evropska i privatna kosmička agencija Arijana.Osim mogućnosti zarade u širenja uticaja, Rusija je primila još jedan znak prijateljstva. Surinam je povukao priznanje Kosova, u čemu je prema Dačićevim rečima učestvovala i srpska diplomatija.
Kalendar preokreta
- 10. oktobar: Ruska Duma ratifikuje sporazum sa Surinamom, čime se stvara okvir za konkretne ugovore.
- 15. oktobar: Delegacija ruskih biznismena otputovala u Surinam.
- 27. oktobar: Surinam donosi odluku o povlačenju priznanja Kosova.
- 29. oktobar: Ministarka spoljnih poslova Ildiz Polak Bejgle stiže u trodnevnu posetu kod Sergeja Lavrova.
- 30. oktobar: Ivica Dačić objavljuje da je tokom noći primio notu o povlačenju priznanja.