Kresanje troškova po grbači aerodroma
Nacionalna aviokompanija Er Srbija našla je način kako da se reši nekoliko stotina radnika, a da ih ne otpusti.
Time je kompanija zadovoljila "socijalni mir" a opet skresala svoje troškove. Naime, više od 340 radnika Er Srbija zemaljski servis, ćerke kompanije Er Srbije, praktično je dekretom prebačeno u aerodrom "Nikola Tesla". Bez konkursa, bez analize da li su ti radnici aerodromu uopšte potrebni i koliko njih. I to je prošlo tiho, računa se, zato što aerodrom posluje sa značajnim profitom.
Da pojasnimo, reč je o radnicima koji rade na prihvatu i otpremi aviona, čekiranju putnika, čišćenju letelica, utovar i istovar prtljaga, manipulacija robom i poštom. Dosad su taj posao obavljali radnici Er Srbije, iako aerodrom ima sve te službe koje usluge pružaju svim drugim aviokompanijama u Beogradu.
Nije tajna da je Er Srbija u problemima i da se već neko vreme lišava radnika. Prvo su cenu platili radnici u ekspoziturama širom zemlje, a kako bi povećala prihode, odnosno umanjila troškove, kompanija je uvela i naplatu čekiranja na aerodromu za one koji to ne urade kod kuće. U čitavom nizu stezanja kaiša su promenjena i sedišta u avionima kako bi stalo više putnika, a pogašene su i neke nerentabilne linije.
"Podržavamo odluku da u ovim teškim i neizvesnim vremenima svi građani Srbije očuvaju zaposlenje i na taj način nastave da izdržavaju svoje porodice. Očekujemo da sve kolege preuzete iz kompanije ASGS dobiju adekvatna radna mesta i doprinesu još boljem kvalitetu pružanja aerodromskih usluga svim aviokompanijama", saopštavaju sindikati Zajedno, ASNS i Nezavisni.
Ali, iza ovog srećnog kraja za stotine radnika se kriju neki problemi.
- Nejasno nam je zašto navodno najbolja i najuspešnija aviokompanija u okruženju praktično gasi svoju ćerka firmu, prebacuje radnike aerodromu i to da bi obavljali iste poslove - pita se Dejan Popović, predsednik Nezavisnog sindikata ANT.
Kao u najboljem duhu socijalističke kontrolisane privrede, čelnici dve državne kompanije su praktično dekretom smanjili troškove jednoj koja je u problemima i povećale drugoj, koju žele da daju pod koncesiju. Da li će i šta na to reći eventualni koncesionar, ako ga uopšte bude jer se rok za dostavljanje ponuda iznova pomera, ostaje da se vidi. Prema računici o standardima, na dva miliona putnika ima 1.000 zaposlenih, dok je u Srbiji na pet miliona uposleno oko 2.000 radnika, što je prema oceni sindikata, nedovoljno.