Srpske kamiondžije odlaze u Sloveniju: Milione evra odvezli u deželu
Poslednjih meseci srpske transportne firme sve češće se sele iz Srbije u inostranstvo, i to mahom u Sloveniju. Sele se vozači i kamioni, a da se niko zbog toga ne uzbuđuje previše. U našoj zemlji registrovano je oko 11.000 kamiona za međunarodni transport. Država, samo po osnovu akciza, godišnje uzima 5.000 evra prihoda po kamionu.
Prosta računica govori da ukoliko se odseli 1.000 kamiona država po tom osnovu gubi pet miliona evra. A gde su porezi i doprinosi na plate radnika, a gde je servisiranje i popravka tih mašina, registracije...
Postavlja se pitanje zašto kamiondžije sele firme iz Srbije? Pre svega, kažu prevoznici zbog loših uslova poslovanja, zbog države koja im više odmaže nego što pomaže.
Država ne haje
Prema rečima jednog od najvećih prevoznika u drumskom transportu, država nema nimalo sluha za probleme kamiondžija.
- Ovde država ne ceni kad vlasnik transportnog preduzeća zaposli 100-150 radnika, nego mu zadaje dodatne muke zavrzlamama sa dozvolama - jada se vlasnik kamiona.
Veliki problem su međunarodne (CEMT) dozvole. Njihova raspodela gotovo po pravilu svake godine dovodi do štrajka kamiondžija, a država ne čini napor da se njihov broj uveća i transparentno raspodeljuje.
Prema dogovoru sa Internacionalnim transportnim forumom koji izdaje te dozvole, Srbija ima pravo na 181 CEMT, što se u slučaju da idu za euro 5 vozila množi sa deset, a kada su namenjena za euro 6 sa 12.
- Mi smo prethodno dogovarali da bar 30 odsto CEMT-ova bude namenjeno za modernije tipove kamiona, iako možemo da "pokrijemo" i polovinu raspoložive kvote, a da ostalo ide za euro 5. Međutim, Ministarstvo je drugačije odlučilo, navodno pod pritiskom prevoznika, pa je u raspodelu dozvola ušla samo "petica" - kaže za "Vesti" Neđo Mandić, predsednik udruženja Međunarodni transport koje okuplja oko 1.000 prevoznika.
Manjak šofera
Gotovo svim državama u Evropi nedostaju kvalifikovani vozači, tako da mi nismo izuzetak. Statistika pokazuje da je od 36 država, u čak 23 radno mesto vozača među prvih deset koje poslodavci najteže popunjavaju. To sve, opet, znači da će najkvalifikovaniji vozači iz Srbije lakše nalaziti posao negde preko granice, a da problem manjka radne snage ostaje u zemlji.
Na taj način prevoznici su ostali bez najmanje stotinak univerzalnih dozvola koje su mogli da dobiju i zarade do nekoliko desetina miliona evra, što je šteta i za republički budžet, tvrdi naš sagovornik.
Zbog toga je ovo udruženje podnelo tužbu za poništenje ovog akta Upravnom sudu. Iako je upravni spor pokrenut krajem jula ništa se nije dogodilo.
- Pretpostavljam da naša tužba čami u nekoj fioci i da se ništa ne rešava, iako svi trpe štetu, i mi prevoznici i budžet države - kaže Mandić.
Prema rečima našeg sagovornika nema naznaka da će nadležni nešto uraditi po tom pitanju, prevoznici će se sve više seliti u Sloveniju.
- Zbog toga verujem da će biti sve više velikih firmi koje će poslovanje preseliti u Sloveniju, pa će toj zemlji ostajati prihod od 5.000 evra po kamionu samo po osnovu akciza, a tu je i porez, plate radnika. Trend odlaska kompanija iz Srbije uzeo je maha, jer slovenačkim firmama nije potrebna dozvola ni za prevoz po EU niti za našu zemlju. Transport sa njima je liberalizovan, dok srpski kamioni bez dozvola ne mogu da pređu granice EU - ilustruje Mandić. On dodaje da svaka od tih firmi ostaje u Srbiji, a deo firme seli u deželu, baš zbog toga što je Slovenija članica EU.