Sandžak glumi Kataloniju
Bošnjačko nacionalno veće (BNV) održalo je u Novom Pazaru posebnu sednicu povodom obeležavanja Dana samoopredeljenja, a u čast referenduma građana Sandžaka održanog od 25. do 27. oktobra 1991. godine.
Predsednik BNV Sulejman Ugljanin pozvao je Evropsku uniju da uvaži slobodno izraženu volju građana Sandžaka koji su, kako je naglasio, na referendumu 1991. godine glasali za potpunu političku i teritorijalnu autonomiju Sandžaka s pravom priključenja jednoj od susednih republike i ispoštuje odluke iz haškog dokumenta kao i zaključke Badinterove komisije.
- Građanima Sandžaka moraju se, kroz rešavanje statusa Sandžaka, obezbediti mehanizmi da bez uslovljavanja počnu ostvarivati pravo na život, slobodu, sigurnost i brži ekonomski razvoj, kako bi konačno osigurali svoju političku egzistenciju - istakao je Ugljanin naglasivši da se ovo pitanje mora realizovati u procesu pristupanja zemalja zapadnog Balkana EU.
Sjenička rezolucija
Pri sve učestalijim zahtevima za autonomiju Sandžaka, BNV i Sulejman Ugljanin pozivaju se i na Sjeničku rezoluciju, usvojenu u avgustu 1917. godine, kada su Bošnjaci tražili pripajanje Sandžaka BiH ili Austrougarskoj monarhiji, i na 20. novembar 1943. godine kada je u Pljevljima, na sednici ZAVNOSA-a, formirana takozvana ratna autonomija Sandžaka, koja je trajala do polovine 1945. godine. Ovaj datum Bošnjačko nacionalno veće slavi kao Dan Sandžaka.
- Mi hoćemo da pravimo državu Srbiju sa kojom ćemo imati dobre komšijske odnose. Da li ćemo mi, kao Vojvodina, biti unutar Srbije ili ćemo biti samo unutar Crne Gore, sigurno više nećemo biti ni tamo ni ovamo. Moraće da nas pitaju: Hoćete li da budete autonomija ili specijalni status unutar Srbije ili ćete biti unutar Crne Gore, ali ne može pola tamo pola ovamo, to dalje ne prihvatamo - rekao je Ugljanin.
Osim što traži autonomiju za Sandžak s pravom priključenja nekoj drugoj državi, Bošnjačko nacionalno veće talasa u Sandžaku i čestim veličanjem lika i dela Aćifa-Hadžiahmetovića, Aćif-efendije, ratnog gradonačelnika Novog Pazara koji je, zbog počinjenih zločina nad Srbima u ovom kraju, ali i Bošnjacima neistomišljenicima, streljan 1945. godine. U BNV-u, međutim, tvrde da je Aćif-efendija bošnjački junak i da je branio Bošnjake od četnika. Pokrenut je i proces za njegovu rehabilitaciju.
Suljovo je prošlo
Kada bi se danas organizovao referendum u srpskom delu Sandžaka, teško bi prošao čak i u Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu gde Bošnjaci imaju većinu, a u Priboju, Prijepolju i Novoj Varoši nema nikakvih šansi. Za Ugljanina i BNV je veliki problem i to što znatan deo Bošnjaka ne podržava njegove ideje. Na poslednjim izborima dobio je samo 20 odsto bošnjačkih glasova.