Šarčević o dualnom obrazovanju: Brže do posla, značajna uloga PKS
Ministar prosvete Mladen Šarčević rekao je u sredu da je 1.800 kompanija zaintresovano za uključivanje u sistem dualnog obrazovanja koji će omogućiti mladima da steknu kompetencije i uključe se u tržište rada, dok je opozicija kritikovala predlog zakona o dualnom obrazovanju navodeći da se tako stvara jeftina radna snaga za strane kompanije.
Obrazlažući Predlog zakona o dualnom obrazovanju, Šarčević je rekao da je nezaposlenost mladih jedna od najvećih u Evropi, te da će im novi zakon omogućiti da dobiju posao tokom školovanja i da se odmah uključe u proces rada.
Precizirao je da će se dualno obrazovanja odvijati u dva ciklusa - teorijska nastava i praktična nastava u kompanijama, a da će taj sistem obrazovanja obuhvatiti i treći i četvrti stepen.
Pročitajte još:
* PKS: Predstavljanje rezultata USAID projekta
- Uključivanje poslodavaca u dualno obrazovanje ima za cilj da ispunimo realnu potrebu privrede - kaže Šarčević i navodi da se taj nov vid obrazovanja za sada primenjuje u 21 stručnoj školi i u 60 kompanija, a da uključuje manje od 1.300 učenika.
Predviđeno je, kaže ministar, i polaganje stručne mature za one koje posle dualnog obrazovanja žele da nastave školovanje, uključujući i studiranje.
Naveo je da će u sistemu dualnog obrazovanja Privredna komora Srbije imati važnu ulogu u praktičnom delu nastave kod poslodavca.
Ministar je rekao da će biti sačuvane dosadašnje radionice, a da će u saradnji sa privredom biti napravljeno nekoliko centara za obuku učenika, te da se takav projekat trenutno završava u Valjevu.
- Kompanijama su potrebni dobro obučeni radnici, a ne jeftina radna snaga koja se dobija kroz neformalno obrazovanje - kaže ministar.
Kritika opozicije
Poslanici opozicije kritikovali su Predlog zakona o dualnom obrazovanju, navodeći, između ostalog, da je taj model zakona neprihvatljiv za Srbiju, kao i da je reč o izrabljivanju učenika.
Poslanica DJB Branka Stamenković rekla je novinarima da je Srbiji potrebna reforma obrazovnog sistema koja proizvodi preduzetništvo, a ne jeftinu radnu snagu za korporacije.
- Uvodimo sistem koji postoji u zemljama u kojima postoji razvjena domaća industrija, to su Austrija, Nemačka, Švajcarska, a mi domaću industriju nemamo. Uvođenjem dualnog obrazovanja, mi ćemo praviti jefitnu radnu snagu, ali ne za domaće, nego za inostrane korporacije koje plaćamo da dođu - rekla je ona.
Zamenik šefa poslaničke grupe SRS Nemanja Šarović rekao je da je ta partija uputila veliki broj amandmana.
- Nismo mi a priori protiv dualnog obrazovanja, ali da bismo uveli na taj način, kako oni pričaju, dualno obrazovanje mi moramo imati privredu koja je u stanju da to podrži. U Srbiji privrede nema - kazao je Šarović.
Veliki broj amandmana uložile su i Dveri, a šef poslaničke grupe Boško Obradović kaže da će taj pokret biti kritičan prema ministru prosvete Šarčeviću i "njegovim ekperimentima".
On je rekao da Predlog zakona o dualnom obrazovanju smanjuje broj opšte obrazovnih predmeta i svodi učenika isključivo na stručnu praksu koja je zapravo priprema za jeftinu i nepismenu radnu snagu koja će raditi "kod stranog gazde".
Žarko Obradović, bivši ministar prosvete i poslanik SPS kaže da priča o izrabljivanju učenika nema svoju utemeljenost u praksi, jer zakon utvrđuje koliko đak treba da provede kod poslodavca i koje su im obaveze.