Evropski šamar Hašimu Tačiju
Godinu dana je prošlo otkad je Hašim Tači proglasio "istorijsku nepravdu", jer građanima Kosova Evropska unija nije odobrila viznu liberalizaciju, a sada je očigledno prešao na plan kojim se uvek kao premijer služio kada je želeo da izvrši pritisak na međunarodnu zajednicu. Od Albanije je tražio da izda pasoše građanima Kosova.
Ovaj zahtev je nedavno i lično ponovio predsedniku Albanije Iljiru Meti, kojeg je ugostio u Prištini i odlikovao ga Ordenom nezavisnosti za doprinos i angažovanje albanskog predsednika za slobodu i nezavisnost Kosova.
Međutim, prvi put je Tači doživeo hladan tuš! Očigledno je da svako prijateljstvo ima granice, pa je Meta, bez problema odgovorio - to nije rešenje.
Najveći protivnici vizne liberalizacije za Kosovo su Nemačka i Francuska. Obe države su jasno stavile do znanja da "postoji opravdani strah da bi posle liberalizacije viznog režima moglo da dođe do masovnih zloupotreba zahteva za azil".
Pročitajte još:
* Tači: Pristao sam, biću sve što hoće SAD, EU i NATO
* Tači: Evropa je pokazala nepravdu prema Kosovarima, Albanija je jedina nada
Takođe, EU podvlači da učestvovanje Prištine u razgovorima sa Beogradom, kao i u Berlinskom procesu, nisu uslovi vezani za viznu liberalizaciju.
Uslov su, kako ističu, borba protiv kriminala i korupcije, ali i demarkacija sa Crnom Gorom koja je ponovo odložena, tako što je novi premijer Ramuš Haradinaj, umesto da podstakne glasanje o ovoj temi, odlučio da se opet formira komisija koja će proceniti uslove oko razgraničenja.
Već duže vreme Tači u nemačkim medijima ponavlja da odlaganje vizne liberalizacije stvara prostor za "politički i verski ekstremizam" i da bi "snage koje ne žele dobro regionu" mogle da to iskoriste. Berlin i Vašington na to izgleda više ne reaguju.
- Kosovo mora da ispuni kriterijume za viznu liberalizaciju - podvukao je Greg Delavi, američki ambasador.
Tači sada insistira da Albanija ima ustavnu i zakonsku obavezu da kosovskim Albancima izdaje svoje pasoše.
On smatra da to nije neka vrsta pritiska, već humani i plemenit poziv Albaniji da olakša građanima Kosova slobodu kretanja.
- Posle klasične izolacije koju EU vrši nad građanima Kosova i zatvaranje svake nade da će se građani Kosova slobodno kretati u šengenskoj zoni, trebalo bi da tražimo da se taj problem reši i na nacionalnoj ravni onoliko koliko to može da se reši. Moj je zahtev ustavno i zakonsko pravo Kosova, ali i pravo koje je ustavna i zakonska obaveza Albanije - kazao je Tači.
Iljir Meta je na to odgovorio da uzimanje albanskog državljanstva nije rešenje, već da bi trebalo da se "prevaziđe problem izolacije Kosova".
U Brisel sa pasošem Albanije
Tači je priznao da svi političari na Kosovu, uključujući i one na najvišim funkcijama, imaju albanske pasoše.
- Oni isto tako vrlo brzo mogu da dobiju vize u ambasadama na Kosovu. Zato mislim da Albanija treba da se ponaša odgovorno u ostvarivanju svojih ustavnih obaveza - kazao je Tači.