Iza kulisa posete turskog predsednika Srbiji: Erdogan širi Otomansko carstvo
Pompeznu dvodnevnu posetu predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana Srbiji domaća i strana štampa okarakterisala je kao neku vrstu obnove Otomanske imperije, odnosno nameru širenja političkog uticaja na Balkanu jačanjem ekonomskih veza.
![](/data/images/2017-10-11/687667_h-53821800_f.jpg?1507712361)
Spoljnopolitički komentator Boško Jakšić smatra da je ekonomska saradnja dobrodošla posrnuloj srpskoj privredi, ali je loš signal radovanje Aleksandra Vučića poseti Erdogana koga Zapad optužuje za gušenje demokratskih sloboda.
- Optužba o težnji za obnovom Otomanske imperije opravdana je u jednom segmentu, a to je da Erdogan ulaže u delove Balkana nastanjene većinski muslimanskim stanovništvom. To potvrđuje i njegov odlazak u Novi Pazar i iskazivanje brige za taj deo Srbije, čime poručuje da na tamošnji živalj gleda kao na svoju decu - kaže za "Vesti" Jakšić.
Trn u oku Brisela
- Turska u svetu prednjači u procentu uhapšenih novinara i stepenu gušenja demokratskih sloboda što je udaljava od EU. Erdogan kaže da im EU ne treba i približava se Rusiji i Vladimiru Putinu koji slično vlada. Vučiću je omiljen mađarski premijer Viktor Orban, a sada se raduje Erdoganu čime šalje signal da je oseća da je blizak toj vrsti političara, što nije dobro - zaključio je Jakšić.
Stigli i ministri
Turski predsednik poveo je u Srbiju 185 privrednika i osam ministara i ne krije da je prvenstveno zainteresovana za projekte vezane za Sandžak, odnosno za Novom Pazaru najbliži aerodrom u Lađevcima kod Kraljeva (koristi ga i Vojska Srbije) i projekte autoputeva Tutin - Novi Pazar - Sjenica i Beograd-Sarajevo.
"Kosovo je Turska"
Odnosi turskog i srpskog predsednika nisu oduvek bili dobri. Prvi čovek Turske je 2013. u Prištini pred nekoliko desetina hiljada Albanaca poručio: "Turska je Kosovo i Kosovo je Turska!"
Vučić je tada uzalud tražio hitno izvinjenje.
Boško Jakšić se osvrnuo i na političku dimenziju posete Erdogana. On ukazuje i da je Zapad sada sve glasniji u ocenama da je turski predsednik iskoristio prošlogodišnji pokušaj državnog udara za hapšenje oko 50.000 ljudi, odnosno svih koji su bili makar i malo kritični prema njemu. Jakšić smatra da to ukazuje na njegovu sve autoritarniju vladavinu i težnju za apsolutnom kontrolom života u Turskoj, uz obezbeđivanje novih predsedničkih mandata posle tri premijerska.
Srbija ekonomski vazal
Ministar trgovine Rasim Ljajić naglasio je da će Srbija dobiti do kraja godine turske fabrike tekstilne industrije u Lazarevcu i Lebanu, kao i da će biti većih ulaganja u automobilsku industriju. Napomenuo je i da su turske kompanije zainteresovane za izgradnju hotela, nekretnine i građevinski sektor.
Međutim, Zoran Preradović ne veruje preterano u ekonomsku saradnju Srbije i Turske, kao ni u Turski tok.
- Ne možemo da budemo partner zemlji sa 80 miliona ljudi i respektabilnim ekonomskim potencijalom. Srpske firme mogu samo da budu podizvođač nekoj turskoj kompaniji, a to je vazalni ekonomski odnos - kaže Preradović.
Boško Jakšić objašnjava da Turska traži nova tržišta za svoju robu u područjima s kojima je istorijski vezana.
- Zbog ratova na Bliskom istoku zatvoreno im je to tradicionalno tržište, a imali su i težak period s Rusijom, pa im je u ekonomskom smislu važan Balkan - kaže Jakšić.
Loša vest
Urednik spoljnopolitičke rubrike "Nina" Zoran Preradović misli je da je Erdoganova poseta "loša vest sam po sebi" zbog niskih demokratskih potencijala i zato što je nepouzdan čak i za partnere koji su mu značajniji od Srbije, poput SAD.
- Turska ima interese na Balkanu prvo u odnosu Bošnjake u BiH, a potom i na Kosovo - ukazao je Preradović.
Strah od trovača
Erdogana čuva čak 50 telohranitelja kojima pomaže 3.000 srpskih policajaca. Na užas vozača, raskopane beogradske ulice su zatvarane u vreme njegovog prolaska, a na krovovima su bili raspoređeni snajperisti. Angažovani su i probači hrane u strahu od trovača. Susret sa Vučićem dogodio se u Palati Srbija, gde je priređena izložba Arhiva Srbije s hatišerifima, ustavima, kartama i diplomatskom prepiskom na staroturskom i srpskom jeziku. Izložen je i turski pečat koji je koristio Miloš Obrenović.
Sve je češća teza stranih analitičkih krugova da su "Erdogan, Orban i Vučić - diktatori u pokušaju". Istovremeno, korisnici društvenih mreža u Srbiji objavljuju fotografije Vučića koji je za prošle parlamentarne izbore obukao isti sako u kome se Erdogan nešto ranije pojavio na glasačkom mestu u Turskoj.
Međutim, analitičar Nikola Jovanović ukazuje na ogromnu razliku koju ne može da sakrije istovetan sako.
- U prvih pet godina Erdoganove vlasti godišnji rast Turske ekonomije bio je 6,8 odsto. Pod Vučićem, srpska ekonomija raste 0,9 odsto - napisao je saradnik bivšeg šefa diplomatije Vuka Jeremića.
Nije ovo 1389. godina
Aleksandar Vučić je ocenio da su odnosi s Turskom važni za budućnost Srbije.
- Nije ovo 1389. godina, kako neki misle - poručio je Vučić građanima.
Erdogana je podsetio da je deklarativno podržao njegovu vlast u vreme neuspelog puča.
- Nemamo ništa ni sa Gulenom (navodnim organizatorom puča), niti bilo kim drugim - rekao je Vučić.
Erdogan je odgovorio da smo "posle teškog perioda došli tu gde smo sada".
- Želimo da napravimo velike korake na Balkanu kako bi se rešili svi problemi. Zato je potrebno i da se između Sarajeva i Beograda što pre napravi put - poručio je Erdogan srpskom predsedniku.