Vučić nije "vrhovni komandant oružanih snaga"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u javnim nastupima sve češće ističe da je on "vrhovni komandant oružanih snaga", što se kosi sa ustavnim i zakonskim odredbama.
Funkcija predsednika Srbije je protokolarna, ali...
Stručnjaci smatraju da dodeljivanjem titule koja mu ne pripada, Vučić pokušava sebi da da na važnosti, ali ne isključuju mogućnost i da je reč o testu javnosti za buduće ustavne ili zakonske promene.
U članu 112. Ustava Srbije jasno piše da: "Predsednik Republike, u skladu sa zakonom, komanduje vojskom, postavlja, unapređuje i razrešava oficire Vojske Srbije." Ne postoji reč "vrhovni", kao ni odredba "oružane snage".
- Ako pogledate Vučićev profil ličnosti, videćete da je on uvek vrhovni, prvi, nikad ranije u istoriji... - ukazuje za Danas general u penziji Sreto Malinović. On dodaje da odrednica "vrhovni" komandant predstavlja neformalno titulisanje i da predsednik kao takvu ne bi smeo da je koristi.
- Funkcija predsednika, prema Ustavu, jeste protokolarna. Međutim, u praksi imamo suprotnost. Sva moć je skoncentrisana u rukama jednog čoveka. Prozivati sebe "vrhovnim" komandantom, kao da imate pet vojska a ne jednu, uz to i "oružanih snaga", znači davati sebi na značaju, kroz funkciju - naglašava Malinović. On dodaje da postoji mogućnost da se na ovaj način javnost priprema za eventualne izmene i dopune zakona o odbrani i vojsci, koje se rade u tajnosti.
Ne može Vučić da povećava plate vojnicima
Osim što sebe predstavlja na način koji nije poznat ni u jednom pravnom aktu, predsednik često krši zakon time što naređuje da se pripadnicima vojske povećaju plate ili dnevnice, iako takvu odluku može da donese samo ministar odbrane, odnosno Vlada Srbije.
Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić kaže za Danas da je izjava ministra odbrane Aleksandra Vulina da je predsednik Vučić (kao vrhovni komandant) odlučio da se pripadnicima vojske povećaju plate u najmanju ruku - skandalozna.
- Zakon o vojsci jasno precizira nadležnosti predsednika Srbije, ministra odbrane i načelnika Generalštaba. Odluku o povećanju plate ili dnevnica može da donese samo ministar, a da je potvrdi vlada. Predsednik se tu ništa ne pita. Tako da neko ne govori istinu - Vučić ili Vulin. Ili svesno krše zakon - ukazuje Antić.
Sve su to prazna obećanja...
- Povišice je uvek najavljivao nekako pred izbore, ali mi od toga ništa nismo videli. Sve su to prazna obećanja u cilju podizanja rejtinga. Ako zaista žele da poboljšaju položaj vojnika, ministar bi trebalo sa nama da potpiše kolektivni ugovor i reši pitanje naših primanja. Međutim, on to uporno odbija - ističe Antić.
Pripadnici vojske već su navikli na titulu "vrhovni" komandant, koja je ostala još iz perioda JNA, tako da ih Vučićevo samoprozivanje u tom smislu ne iznenađuje niti zbunjuje. Međutim, prema rečima Antića, to titulisanje predstavlja odliku narcisoidnog tipa ličnosti, s obzirom da ni jedan predsednik Srbije pre Vučića sebe nije tako nazivao.
Nikolić i Tadić nisu bili "vrhovni" komandanti
Dok je bio predsednik Srbije, Tomislav Nikolić nikada o sebi nije govorio kao o vrhovnom komandantu. To nije činio ni njegov prethodnik Boris Tadić, koji je na toj funkciji bio dva mandata. Nikolić je, pred kraj mandata, čak na sednici Saveta za nacionalnu bezbednost, preneo svoje ustavno ovlašćenje da "komanduje vojskom", na Vladu, odnosno tadašnjeg ministra odbrane, i to u slučaju eskalacije migrantske krize, koja bi zahtevala zajedničku akciju vojske i policije.