"Ne damo Kosovo, ali nam treba mir"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u obraćanju Generalnoj skupštini UN poručio da su mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu uslov za razvoj tog regiona, da je Srbija posvećena tom cilju i da će podržati jačanje uloge UN, ali i da "ne damo Kosovo, niti odustajemo od vojne neutralnosti."
Predsednik Srbije je naglasio da je bitno da govori o celom Balkanu, posebno njegovom zapadnom delu, "jer bez zajedničke i šire slike nećemo biti u mogućnosti da rešimo naše probleme."
SAD plaćaju Prištini
Govoreći o pogledima na kosovsku nezavisnost i pozicije SAD, Vučić je istakao:
- Mi i Amerikanci se po tome ne slažemo. Oni su priznali nezavisnost Kosova, oni im pomažu u prikupljanju glasova za ulazak u Unesko. Imamo suprotan stav po tom pitanju, ali su Amerikanci važni partner Srbiji. Bez Amerikanaca nema rešenja o kakvom god rešenju govorili u savremenom svetu - ukazao je on.
On je naveo da je uslov broj jedan za prosperitetnu budućnost u regionu očuvanje mira i stabilnosti i u tom smislu podvukao da Srbija puno investira u region. Predsednik je istakao i važnost puta Srbije ka članstvu u Evropskoj uniji. On je napomenuo da je Unija najbitniji trgovinski i investicioni partner Srbije, a put ka uniji je put ka većoj stabilnosti i ekonomskog napretka i jačanja demokratije.
"Verujemo da je ta politika ona kojoj se, i pored poteškoća u samoj EU, ali i u državama kandidatima, moraju posvetiti na najbolji način. Želimo da budemo deo EU, ali su ponekad narodi na Balkanu i u Srbiji tertirani drugačije nego drugi", rekao je Vučić i dodao da ne tražimo da se naš put u Uniju ubrza, već da budemo tretirani kao članice primljene od 2004. godine.
Predsednik Srbije poručio je i da je "postizanje političkog rešenja sa Kosovu nacionalni prioritet, pitanje koje ima veliki uticaj na našu ekonomiju".
- Znate da ne priznajemo jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova - podsetio je Vučić i pozvao članice UN da se ne dozvoli prijem Kosova u Unesko.
Srbija neće priznati Kosovo, naveo je, ali i kazao da ulaže napore da se nađe rešenje koje će omogućiti napredak, mir i stabilnost u regionu.
Ocenio je da je u briselskom dijalogu Beograda i Prištine dosta postignuto, uz ne baš lake kompromise i to sa obe strane, te dodao da za četiri godine dijaloga niko nije stradao u međuetničkim tenzijama na Kosovu.