Teške optužbe protiv bivše inspektorke MUP Srbije: Funkcija nagrada za sabotažu?
Nakon objavljivanja informacije da je osnovana Komisija za borbu protiv korupcije u zdravstvu, na čije je čelo postavljena bivša policijska inspektorka Vesna Dimitrijević, oglasio se antikorupcijski portal Pištaljka sa oštrim optužbama na njen račun.
Oni su izneli da je 2011. godine, dok je bila deo Uprave kriminalističke policije, sabotirala istragu o korupciji u beogradskoj Hitnoj pomoći.
Kako se navodi, Tužilaštvo je svojevremeno naložilo da se sprovede istraga zbog navoda uzbunjivača i bivšeg direktora beogradske Hitne pomoći Borka Josifovskog o tome da pojedini lekari Hitne pomoći prave koruptivne dogovore sa privatnim pogrebnim preduzećima i ostavljaju pacijente na samrti da umru, uskraćujući im obaveznu medicinsku pomoć. Josifovski je naveo da lekari Milomir Tufegdžić i Zoran Milošević iz ove ustanove ne pružaju reanimaciju pacijentima na samrti, te prodaju pogrebnicima adrese preminulih pacijenata.
Nema rasipanja para
Vesna Dimitrijević je kao novoizabrana predsednica petočlane komisije izjavila za beogradske medije da će biti pojačana kontrola javnih nabavki prilikom kupovine medicinske opreme, listi čekanja u bolnicama, a poseban akcenat će biti stavljen na iskorenjivanje mita i zapošljavanje onih koji nemaju adekvatno obrazovanje. Nijedan dinar budžetskih para neće smeti da se potroši, a da se ne zna za šta je potrošen. Odmah će se ući u proveru lista čekanja na operacije. Odlaganje hirurških intervencija ponekad može biti indirektan način da se pacijent primora da da novac, te je posebna pažnja posvećena tome, rekla je Dimitrijevićeva.
Kako navodi Pištaljka, istraga je trajala četiri meseca, a Dimitrijevićeva za to vreme nije istražila ništa. Ona je uz policijski izveštaj predala dva identična svedočenja osumnjičenih lekara, kao i dokument u kojem se navodi da su isti lekari još 2006. godine podneli krivičnu prijavu za klevetu protiv Josifovskog, koji je prema njenom svedočenju osuđen. Ipak, Pištaljka navodi da je Josifovski, zbog čije je hrabrosti javnost saznala za opasne dogovore lekara i pogrebnika, pravosnažno oslobođen optužbi za klevetu, te je Dimitrijevićeva iznela netačne informacije o njemu i diskreditovala ga na taj način.
- Iako je Tužilaštvo naložilo MUP-u da ispita članove porodica preminulih pacijenata koji su prisustvovali lekarskim posetama i mogli da svedoče da li je propusta lekara bilo ili nije, Vesna Dimitrijević to nije učinila. Dimitrijevićeva je takođe u policijskom izveštaju netačno navela da protiv osumnjičenih lekara nikada nije vođen nikakav postupak. U dosijeima lekara postoje dokazi da su bili kažnjeni umanjenjem plate jer su sarađivali sa pogrebnicima - navodi se na portalu Pištaljka. Njihovo istraživanje je pokazalo da Dimitrijevićeva tokom istrage 2011. godine nijednom nije posetila Gradski zavod za hitnu medicinsku pomoć.
Prijava Ministarstvu
Pištaljka je poslala Ministarstvu zdravlja prijavu korupcije i zatražili su od novoformirane antikorupcijske komisije tog Ministarstva da ispita ono što je njihova šefica, bivša inspektorka Dimitrijević, propustila da učini pre šest godina u predmetu Josifovski. U prijavi su naveli da navodi Borka Josifovskog nikada nisu istraženi i obrazložili sve propuste koje je Vesna Dimitrijević napravila prilikom sporne istrage. Ministarstvo smo zamolili da hitno ispita našu prijavu i da nas bez odlaganja obavesti o rezultatima.
Pištaljka je pokušala da kontaktira ministra zdravlja Zlatibora Lončara kako bi saznali koji su razlozi za izbor Vesne Dimitrijević za predsednika petočlane Komisije za borbu protiv korupcije i ko su njeni ostali članovi.
- Portparol Ministarstva zdravlja nije se juče javljao ni na jedan od tri broja telefona na koja smo pokušali da ga dobijemo, niti je odgovarao na mejlove koje smo mu uputili. Ministarstvo zdravlja je i ranije izbegavalo da se izjašnjava o slučaju Borka Josifovskog - navodi se na portalu.