Dokle je Kosovo?
Novi premijer Kosova Ramuš Haradinaj rekao je cilj da se pitanje demarkacije sa Crnom Gorom reši kako bi "zemlja mogla da krene napred".
Dobri odnosi sa Crnom Gorom
- Ne možemo mnogo toga danas da prejudiciramo jer to nije naš zadatak, ali je naš zadatak da više ne gubimo vreme za Kosovo. Ne želimo da da komplikujemo ovu temu, već je cilj da se ona reši i da to bude u funkciji države - kazao je Haradinaj, koji se u prošlom mandatu, kao opozicija, oštro protivio demarkaciji sa Crnom Gorom, uz obrazloženje da je Kosovo njime izgubilo 8.000 hektara.
Međutim, na prvom zasedanju Haradinajeve vlade, izabrana je nova komisija Kosova za obeležavanje državne granice koja će izneti nove nalaze u vezi demarkacije sa Crnom Gorom, kao pojašnjenje kosovskim vlastima kako dalje delovati u vezi sa tim procesom.
Haradinaj je kazao i da je uveren da su šefovi relevantnih kosovskih institucija u dobroj komunikaciji sa Crnom Gorom.
NATO neće određivati granicu
Crna Gora i Kosovo su avgusta 2015. potpisali u Beču sporazum o razgraničenju. Kako je tada rečeno, granica između Crne Gore i Kosova je ona koja je utvrđena Ustavom nekadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) iz 1974. godine i duga je 80 kilometara.
Sporazum je izazvao mnoge reakcije opozicije i meštana sela duž granice, koji su tvrdili da je Kosovo tim sporazumom izgubilo nekoliko heljada hektara zemljišta. Dok je Crna Gora taj sporazum ratifikovala, Kosovu to do sada, zbog protivljenja opozicije, ni jednom nije pošlo za rukom.
S obzirom da je Crna Gora u međuvremenu postala članica NATO-a, smatralo se da je time pitanje demarkacije granice Kosova i te zemlje zatvoreno.
Iz NATO-a su, međutim, prethodno za RSE saopštili da ova organizacija nema direktnu ulogu kada je u pitanju demarkacija granica - ni među svojim članicama, ni između drugih država, i da je linija razgraničenja bilateralno pitanje zainteresovanih strana.