Šta znači povratak Bedžeta Pacolija?
Kosovo je konačno dobilo vladu, a formiranje institucija u Prištini pažljivo se pratilo i u Beogradu.
Analitičari iz Srbije za Dojče vele ukazuju na ključnu ulogu Bedžeta Pacolija.
Ocene o političkim akterima na Kosovu razlikuju se od medija do medija, ali veliki broj medija u Srbiji i dalje nazive kosovskih institucija stavlja pod navodnike, koalicija PAN se naziva ratnom koalicijom, a nisu retki ni naslovi kako je zločinac Ramuš Haradinaj budući kosovski premijer.
Zanimljivo je, ipak, bar u trenutku pisanja ovog teksta, da ima relativno malo reakcija političkih partija kako vlasti i opozicije na rasplet tromesečne političke krize na Kosovu, piše Dojče vele.
Štampa beleži saopštenje Pokreta slobodnih građana, koji ocenjuje kako je "vlast u Srbiji donela još jednu nerazumnu i teško objašnjivu odluku da Srpska lista, koja je u suštini kosovski SNS, uđe u Vladu sa ratnom koalicijom čiji će premijer biti Ramuš Haradinaj“. Pokret Dveri je takođe ocenio kako "Vučić priznaje nezavisno Kosovo ulaskom u vladu sa ratnim zločincem Haradinajem“.
Blokirano "Samoopredeljenje“
Trenutno rešenje političke krize na Kosovu politički analitičar Dušan Janjić vidi kao racionalan potez u pokušaju da se pronađe rešenje koje ne bi uključivalo Samoopredeljenje.
Taj pokret Janjić ocenjuje kao populistički i etno-nacionalistički, i to je, prema njegovim rečima, "rak rana sadašnje političke scene na Kosovu. A oni taj politički prodor prave na osnovu činjenice da Tači, Haradinaj i ostali nisu uspeli da obezbede kako međunarodno tako i priznanje Kosova od strane Srbije“.
Pročitajte još:
* Dojče vele: Albanci će da im iseku žice i da odu
* Priština: Otkazani autobusi za Beograd, pokušaj sprečavanja egzodusa Albanaca?
Uticaj Beograda na političku scenu Kosova nije zanemarljiv, skreće pažnju Janjić, jer je i Beograd vodio jednu nacionalističku i populističku politiku, što je samo zatezalo odnose i na Kosovu. S druge strane, Janjić ocenjuje i kako je formiranje Srpske liste bilo pogrešan taktičko-politički potez, jer je ona "od poželjnog motivacionog faktora za izlazak Srba na izbore postala jedan parapartijski i ekonomsko-kriminalni lobi, i kao takva još dobila i monopol na politički život među Srbima. To se sve zajedno pretvorilo u jednu opštu trgovinu infrastrukturnim projektima, novcem i energentima“.
Ključni čovek
Veliku pažnju u srpskoj javnosti dobio je i lider Alijanse za novo Kosovo Bedžet Pacoli. Osim ukazivanja na veliko lično bogatstvo i njegovu živopisnu biografiju, ukazuje se i na njegove poslovne veze u Srbiji, ali i u Rusiji, i tu se traži neka zajednička spona sa političarima u Srbiji.
Direktor Radio Beograda i dugogodišnji izveštač sa Kosova Milivoje Mihajlović smatra da su to pre svega poslovne i lične veze iz prošlosti, i da jednostavno ne veruje da on ima neke bliske veze sa sadašnjom garniturom političara u Beogradu. "Videćemo kako će se Pacoli ponašati u budućnosti, ali ono što bi trebalo istaći je da on do sada nije povukao nijedan ozbiljan potez koji bi bio na štetu srpske zajednice na Kosovu“, kaže Mihajlović.
Reč je o biznismenu koji je pripadao nekadašnjoj Jugoslaviji i imao podršku tadašnjih političkih struktura, i kao takav predstavlja možda idealnu osobu za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, ocenjuje Dušan Janjić. „Mislim da on ima i dosta ličnih ideja kako da se unapredi ekonomska saradnja Srbije i Kosova, što bi bacilo neko pozitivnije svetlo na proces normalizacije. A populistički deo spektra mu ne može nešto bitno zameriti, jer je podržavao nezavisnost Kosova“.