Građanima će krajem godine biti bolje
Ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević izjavio je da kretanje kursa neće ugroziti pozitivne ekonomske pomake koje je Srbija postigla i da zato očekuje da će građani krajem godine osetiti prva poboljšanja standarda.
"Sve pokazuje da ćemo 2010. završiti pozitivno, da će cene i inflacija ostati u projektovanim okvirima. To su jaki argumenti da se krajem godine odmrznu plate i penzije, i oseti realni boljitak", rekao je Milosavljević u intervjuu za "Novosti".
On je kazao da se ne slaže sa tvrdnjma pojedinih privrednika da se krizi ne nazire kraj i da Srbiju tek čeka najteži period, navodeći da "rast proizvodnje pokazuje da je nekim privrednicima krenulo nabolje, ali su očigledno u javnosti glasniji oni kojima je teže i koji imaju više problema".
Srpski brend, nezavisno u čijem je vlasništvu, ostaje srpski
Milosavljević je istakao da "srpski brendovi ostaju naši, bez obzira na vlasnika", jer je bitno da novi vlasnici ulažu u te proizvode, izvoze ih, upošljavaju ljude. |
"Nema dileme da se teško živi. Ako građani ne veruju Vladi i našim institucijama, neka pogledaju evropske podatke o kretanju cena u 37 zemalja Evrope. Srbija je među državama koje imaju najniže cene i jedna je od najpovoljnijih zemalja Evrope za život", rekao je Milosavljević.
On je kazao da najveći problem imamo sa cenama goriva i luksuzne odeće i obuće koje su iznad cena u EU, dok smo kod hrane, pića, komunalija među dve-tri najjeftinije zemlje u Evropi.
Ministar Milosavljević je ocenio da nije pravi trenutak za povećanje PDV jer bi se to prelilo na cene i oslabilo kupovnu moć i standard.
"Za to nije dobar ni politički momenat, jer su plate i penzije zamrznute. I treće, ako se to pitanje otvori, Vlada bi mogla da se polarizuje, a neke kolege to bi mogle da iskoriste kao osnov neke buduće političke kampanje", rekao je on.
On je kazao da ostaje pri predlogu da se dodatno oporezuju biznismeni koji u Srbiji posluju preko ofšor kompanija, jer "postoji velika nesrazmera između bogatstva uspešnih ljudi i poreza koje plaćaju državi".
"Nisu oni lično prezaduženi, nego kompanije koje su kupili u procesima privatizacije. Vidim da oni i dalje solidno žive, u velikim i moćnim vilama, da se takmiče u dužini i snazi brodova, automobila, aviona. Čestitam im na tome što su uspešni, ali obaveza države je i da na takvo bogatstvo naplati porez", rekao je Milosavljević.