Sandžak puca po poslovniku?
Bošnjaci koji žive u Srbiji izaći će na nove izbore za Nacionalni savet te manjinske zajednice, a do tada, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava doneće rešenje o obrazovanju privremenog organa upravljanja. Makedonskoj nacionalnoj manjini omogućiće se održavanje treće elektorske skupštine.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava odlučilo je da Bošnjaci koji žive u Srbiji imaju nove izbore za Nacionalni savet te manjinske zajednice. Pomoćnik ministra za ljudska i manjinska prava Petar Antić objasnio je da će privremeni organ upravljanja obavljati sve tekuće poslove i nadležnosti Nacionalnog saveta koji su utvrđeni zakonom.
"Ministarstvo za ljudska i manjinska prava odlučilo je da donese rešenje o raspuštanju Nacionalnog saveta bošnjačke nacionalne manjine i odluku o obrazovanju privremenog organa upravljanja", rekao je Antić za RTS.
Upitan u kom roku će biti održani novi izbori, Antić je rekao da rok nije preciziran zakonom i da će o njemu Ministarstvo odlučiti naknadno, posle široko obavljenih konsultacija.
Novoformirano Bošnjačko nacionalno veće (BNV) neće poštovati odluku Ministarstva za ljudska i manjinska prava o ponavljanju izbora za Nacioanlni savet, izjavio je predsednik tog veća Mevlud Dudić.
Slučaj sa nepriznavanjem konstituisanja Nacionalnog saveta Bošnjaka dovoljan je povod da ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić bude smenjen, smatra koordinator Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.
- Ova Vlada vodi pogrešnu politiku u oblasti međunacionalnih odnosa, a glavni krivac je Demokratska stranka koja se u slučaju Bošnjaka otvoreno stavila na stranu Rasima Ljajića i tako sebe suprotstavila njegovim političkim protivnicima u Sandžaku. Uz nemaštinu i tešku ekonomsku krizu, sve to kod Bošnjaka pravi dodatno nezadovoljstvo vlastima u Beogradu koje ovih dana kulminira zbog nepriznavanja konstituisanja njihovog Nacionalnog saveta - objašnjava za "Vesti" Janjić.
Prema njegovim rečima, to će dovesti do toga da se nezadovoljni Bošnjaci okreću muftiji Muameru Zukorliću kao nekom "ko je nov i ko im deluje autentično".
Sporni Bošnjaci, zaboravni Makedonci
Do juče, kada je istekao rok, konstituisano je 17 nacionalnih saveta manjinskih zajednica u Srbiji. Osim bošnjačke, nije konstituisan ni Savet makedonske nacionalne manjine. Ministastvo je omogućilo Makedoncima održavanje treće elektorske skupštine, pošto zbog nedostatka kvoruma njihov Savet to u prethodna dva slučaja nije uspeo. Vlast je, takođe, raspisale nove izbore i za Bošnjake. |
Zbog kršenja Zakona o nacionalnim savetima, Čiplićevu ostavku traži i Zukorlić koji je sa svojom listom Bošnjačke kulturne zajednice osvojio najviše glasova za Savet. Nevladine organizacije iz Sandžaka traže da se ispita krivična odgovornost pojedinaca u Ministarstvu zbog nezakonite promene poslovnika neposredno pred sednicu kojom se za konstituisanje zahteva dvotrećinska većina, a ne prosta kako je to bilo u slučaju nacionalnih saveta drugih manjina.
Prozvani ministar pak tvrdi da je sednica u sredu završena neuspešno jer nisu verifikovani svi mandati pošto se neki članovi nisu pojavili, a pojedini prisutni nisu hteli u tome da učestvuju.
- Događaji koji su, potom, usledili nisu ni po zakonu o Nacionalnim savetima. Ne može se NS konstituisati sam od sebe i, naprosto, ne mogu se preuzeti mandati na način na koji je to nakon završetka sednice učinjeno - tvrdi Čiplić, ne objašnjavajući zašto je došlo do naprasne izmene poslovnika.
Za Janjića, vlast providnom i pogrešnom igrom nastoji da Ljajiću i Ugljaninu, ministrima u Vladi Srbije, omogući da kontrolišu Savet Bošnjaka.
- To ne treba da nas čudi, ako se setimo da su i Ugljanin i Lajić izjavljivali da nije bitno koliko je koja lista dobila, već ko ukupno ima većinu - kaže Janjić.