Grci prazne državni budžet
Opet su krive neke bivše srpske vlasti, i to ministru energetike, socijalisti Aleksandru Antiću. Ovaj ministar je je obnarodovao će RTB Bor "prema svemu sudeći" izgubiti arbitražni postupak koji je pokrenula grčka kompanija Mitilineos.
Ipak, neki fakti govore da bi se Antićeva optužba za "neodgovornost" pripisana "prethodnoj vlasti", mogla nazvati novom zamenom teza u staroj priči, jer nije kako on kaže verovatno, već evidentno da Srbija, prema prošlonedeljnoj odluci Međunarodnog arbitražnog tribunala mora da isplati dug od 40 miliona dolara, sa rokom od 15 dana.
Arbitraže po srpskom džepu
Najčuvenija arbitraža koju je Srbija izgubila jeste povodom afere "satelit" o zakupu snimanja kod izraelske kompanije Imidžset internešenl. Posle gubitka spora, Srbija je isplatila 27,85 miliona evra, kao poravnanje za ugovor o zakupu satelita koji je potpisao ministar odbrane SCG Prvoslav Davinić. U prvoj izgubljenoj arbitraži Srbije pred međunarodnim sudom u Parizu, 28 miliona je plaćeno i biznismenu Milanu Paniću u sporu sa Srbijom, odnosno Galenikom.
- To je još jedan od skeleta koji je iskočio iz ormara ili problema iz prošlosti sa kojima se ova i prethodna vlada suočavaju - naveo je Antić.
Kratko pamćenje ili namerno zaboravljanje, tek, optužujući "prethodnike" iz perioda od 2004. do 2012, negde je zaturio činjenicu da je njegov SPS upravo od 2004. podržavao manjinsku vladu Vojislava Koštunice, a od 2008. do 2012. vladao sa Demokratskom strankom Borisa Tadića, da bi se od 2012. okrenuli vlasti sa naprednjacima.
Pritom i saradnja srpske kompanije sa grčkom datira iz 90-ih godina prošlog veka kada je Antićev SPS bio neprikosnoven na vlasti, a spor protiv Srbije je pokrenut je 2013, baš u vreme vlasti SNS-a i opet SPS-a. Ali, prema sistemu koga briga za činjenice, Antić se izjadao naciji:
- Na kraju je to došlo na naplatu. Neodgovornost iz nekog ranijeg vremena, što ćemo mi morati da nadoknadimo i da time zadržimo ugled koji Srbija ima u međunarodnom okviru - reče ministar.
Međutim, Mitilineos nije jedina firma koja zbog poslova s Borom sudski naplaćuje potraživanja. Na čekanju su, zbog poslova iz 90-ih, švajcarski Trafigur i Glenkor, kao i trgovac metalima Marko Ris.