Beograd pucao praznom puškom
Srpske diplomate iz ambasade Srbije u Skoplju juče su se vratile za glavni grad Makedonije, dok će ambasadorka Dušanka Divjak-Tomić to učiniti 31. avgusta. Tako se i u slučaju nesvakidašnje odluke Republike Srbije da povuče celokupno osoblje svoje ambasade u Skoplju može primeniti izreka "za svako čudo tri dana dosta", s obzirom na to da je osoblje povučeno u nedelju, a da se vratilo već u četvrtak.
Da bi konfuzija bila veća, srpski zvaničnici domaćoj javnosti nisu naveli konkretan razlog svog radikalnog poteza osim što su južnog suseda optužili za "ofanzivno-obaveštajno delovanje" koje se ne sprovodi nad prijateljima.
Ništa nije bilo jasnije ni nakon 45-minutnog telefonskog razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i makedonskog premijera Zorana Zaeva čijih se pet tačaka dogovora svodi na diplomatsku floskulu "da će se eventualne nesuglasice dve zemlje rešavati dijalogom".
Tako je otvoren prostor da se za otkrivanje pozadine celog slučaja koriste nezvanični izvori i citiraju malo poznati sajtovi, poput makedonskog portala Minariport koji tvrdi da je prisluškivanja srpskih diplomata i zvaničnika od makedonskog premijera Zorana Zaeva zahtevao ambasador SAD u Skoplju Džes Bejli. Prema pisanju sajta, Bejli koristi identičan scenario kojim je rušio vlast VMRO-DPMNE, ali je sada cilj Srbija, kako bi "Amerika kompletirala vlasništvo nad Balkanom".
Neovlašćeni ulazak
U saopštenju kabineta predsednika Makedonije se navodi da niko iz ambasade Srbije od njih nije tražio dozvolu za boravak u Sobranju, da kabinet predsednika nije ni adresa za to, kao i da je Živaljević nakon što je je završio svoje aktivnosti, o tome samo izvestio savetnika predsednika Makedonije, "čime nije mogao da umanji odgovornost za neovlašćeni ulazak u Sobranje".
Iako je Srbija odreagovala oštrim diplomatskim potezom, ona se ubrzo našla u poziciji da se brani i da ponovo objašnjava incident iz aprila, iz vremena postizborne krize u Makedoniji i upada demonstranata u Sobranje. Tada je srpski obaveštajac Goran Živaljević snimljen kako se nalazi među demonstrantima koji su upali u Sobranje.
Bivši savetnik za bezbednost u Ambasadi Srbije u Makedoniji Živaljević tvrdio je da je za boravak dobio odobrenje od Siniše Aleksovskog, savetnika za bezbednost predsednika Makedonije. Kabinet Ivanova, međutim, demantovao je srpskog obaveštajca ali i predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je to isto tvrdio pre par dana na Javnom servisu.