Brnabić: Ovo su prioriteti Vlade Srbije
"Obrazovanje i inovacije su najvažniji prioriteti Vlade Srbije, jer oni predstavljaju ključni pokretač rasta i razvoja", rekla je premijerka Ana Brnabić koja je danas otvorila dvodnevni naučni skup "Editovanje genoma: biomedicinske i etičke perspektive".
- Za naš brži privredni rast nisu dovoljne samo tradiocionalne privredne grane na koje smo se oslanjali do sada, već je najvažnije da tražimo rast u privrednim granama u kojima do sada taj rast nismo imali. Imamo sve kapacitete da to u budućnosti ostvarimo - rekla je Brnabić.
Ona je naglasila da se organiozovanjem ovakvih skupova Srbija pozicionira kao lider u regionu za napredne tehnologije.
Podseća da Vlada Srbije ima odlučujuću ulogu u stvaranju podsticajnog ekosistema za razvoj inovacija i podržava oblast istraživanja i razvoja u inovacionim kompanijama.
Pročitajte još:
* Brnabić: Srbija ostaje vojno neutralna zemlja
* Ko je "najbogatiji", a ko "najsiromašniji" ministar u vladi Ane Brnabić
- Fond za inovacionu delatnost Srbije samo prošle godine izdvojio finansijsku pomoć od tri miliona evra institucijama i kompanijama koje se bave istraživanjem i razvojem - rekla je Brnabić i dodala da im je to omogućilo da uvećaju prihode za više od 50 odsto i izvoz pet puta.
Konferencija je okupila najveće svetske stručnjake iz oblasti bioetike, a danas i sutra raspravljaće se da li editovanje gena vodi iskorenjivanju brojnih bolestiili može da sklizne ka neztzeljenim oblicima genetskog iženjeringa.
Organizator naučnog skupa je Centar za bioetičke studije iz Beograda, Hejstings centar iz Njujorkai Medicinski fakultet Univerziteta u Njujorku.
Direktor Centra za bioetičke studije Vojin Rakić kaže da će se tokom dvodnevnog skupa razgovarati o mogućnostima koje editovanje genoma otvara u lečenju mnogih retkih bolesti, zaraženih HIV-om, ali i o etičkim pitanjima koja se otvaraju.
Pojašnjava da je editovanje genoma jeftina i jednostavna tehnologija i da je dvoje dece izlečeno od akutne mijeloblastne leukemije u terminalnoj fazi zahvaljujući toj metodi.
Naglašava da dobre rezultate može da da kod retke bolesti, kod HIV infekcije.
- Editovanje genoma može da se koristi za somatske i reproduiktivne ćelije. Upotreba za reproduktivne ćelije je moralno sporna, jer može da se stvori vrsta koja je drugačije od naše. To otvara etičke probleme - zaključio je on.