Stoun: Veze Srbije i Rusije su jako stare, nekada je to rizik
Veze Srbije i Rusije su jako stare i ne vidim da je to problem, a Rusi su svesni toga da bi bila greška kada bi se na bilo koji način ponašali agresivno prema Srbiji, jer bi im se to vratilo, izjavio je američki reditelj Oliver Stoun, koji je na Sarajevo film festivalu predstavio svoj novi film "Intervju s Putinom".
Stoun je, na pitanje lista Danas treba li Srbija da se plaši narastajuće ruske moći zbog koje se nekada oseća kao njen talac, kao što je slučaj sa državama pod NATO, kako on to pominje, rekao da su veze dve države jako stare, te da postoje, naravno, nekada rizici ili tragedije, ali da to ne vidi kao problem.
Navodi i da Rusi ne mogu ni da se ponašaju uplašeno, jer će to neko iskoristiti protiv njih.
- Mnogo njih je okrenuto protiv Rusije. Postavili ste mi jako teško pitanje, ne znam tačne specifičnosti vašeg odnosa - kaže Stoun.
Stoun se nasmejao na objašnjenje novinara da se odnos Rusije i Srbije može videti iz činjenice da je premijerka Srbije Ana Brnabić morala ruskom ambasadoru u Srbiji Aleksandru Čepurinu da nosi stenogram intervjua za Blumberg kako bi ga uverila da je njena izjava o izboru između EU i Rusije pogrešno interpretirana.
- Ne mogu da komentarišem tu situaciju, jer je vrlo specifična i vezana je isključivo za Srbiju i Rusiju. Meni to lično deluje čudno - rekao je Stoun.
Navodi da je omiljena tema za SAD i Evropu ideja da Rusija želi da ponovo stvori svoje carstvo.
On, međutim, ne smatra da je to cilj Rusije i kaže da misli da je cilj Vladimira Putina i njegove administracije da Rusija ostane netaknuta, sigurna i poštovana zbog svojih ruskih interesa.
- Verujem da je od svog govora u Minhenu 2007. godine (Putin) izazvao SAD, njihovu moć i koncept unipolarnog sistema. On predlaže svet ravnoteže, svet više centara moći. To je njegov cilj - kaže Stoun.