Može li Srbija da se održi između istoka i zapada?
Sve je glasnija javna polemika o opredeljenju Srbije da zadrži poziciju između istoka i zapada. Da li je dugoročno i koliko održiva takva međunarodna pozicija zemlje, piše N1.
Broj jedan Kosovo, broj dva odnos sa Rusijom. To su ključne prepreke Srbije ka Evropskoj uniji, smatra predsednik Aleksandar Vučić.
A kakvi su ti odnosi koje Vučić naziva "neprijatnom temom za razgovor"? Ovako to vidi ministar odbrane Aleksandar Vulin.
"Dok je Aleksandar Vučić vrhovni komandant vojske i predsednik Srbije i dok sam ja ministar odbrane, Srbija neće biti član NATO pakta, neće biti član nijednog vojnog saveza, kao što nikada neće uvesti ni sankcije Ruskoj federaciji", rekao je Vulin.
Srbija tako, s jedne strane, želi da bude neutralna i da vojno sarađuje i sa Rusijom i NATO, kao i da ide ka Evropskoj uniji, ali ne i da uskladi svoju spoljnu politiku sa Briselom.
- Vrlo je zbunjujuće naše ponašanje - da želimo i na jednu i na drugu strtanu, da smo politički orijentisani ka učlanjenju u EU koja se protivi saradnji sa Rusijom i koja je uvela sankcije Rusiji i očekuje to isto i od nas. I onda, u tom svetlu, naša saradnja sa Rusijom se vidi u negativnom kontekstu - kaže Maja Bjeloš iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Međutim, postavlja se pitanje koliko je održiva pozicija vojne neutralnosti Srbije u kojoj sarađuje sa Rusijom i sa NATO.
- Neutralnost nije opredeljenje samo po sebi, nije cilj koji smo postavili već samo sredstvo za ostvarenje određenih interesa - kaže Vladimir Trapara iz Instituta za međunarodnu politiku.
S druge strane, Vladan Živulović iz Atlantskog saveta smatra da nije realno da Srbija bude neutralna.
- Pitanje je samo koliko vremena nam je ostalo još od neutralnosti, a onda će i jedna i druga strana da nam ispostavi račune i da kažu: izvolite, birajte. Naša elita će morati da odluči - smatra Živulović.
Do tada, Srbija čeka da iz Rusije stignu Migovi, a u isto vreme za sledeću godinu priprema vojnu vežbu na svojoj teritoriji po standardima i uz podršku NATO.