"Vučić rekao ono što Srbija već zna - Kosovo je odavno nezavisno"
Savetnik kosovskog predsednika Hašima Tačija, Azem Vlasi, poručio je da je krajnje vreme da do "istorijskog sporazuma" između Beograda i Prištine dođe, a kruna tog "istorijskog dogovora" treba da bude međusobno priznanje Kosova i Srbije u postojećim granicama kao i uspostavljanje diplomatskih i dobrosusedskih odnosa.
Kako je istakao, predsednik Srbije Aleksandar Vučić učinio prvi korak ka napuštanju "zablude" da je Kosovo u Srbiji.
Pročitajte još:
* Hodžaj: Vučićev plan znači da prihvata istinu o nezavisnosti Kosova
* Šešelj poručio Vučiću: Nema dijaloga, ostaje samo Lazareva kletva za one koji izdaju Kosovo
- Još od kada je Miloševićev režim stvorio kosovsku krizu nasilnim rušenjem ustavne autonomije Kosova 1989. i srpsku javnost gurnuo u zabludu da je Kosovo u Srbiji, Aleksandar Vučić je nedavnim javnim istupom, preko autorskog teksta, učinio prvi važan korak ka napuštanju te zablude. Izneo je ono što srpska javnost poodavno zna: da je Kosovo od juna 1999. potpuno nezavisno od Srbije, bez ikakve šanse da se točak istorije vrati unazad. Naravno da je unutrašnji dijalog u Srbiji o tome bio potrebam u cilju "istorijskog osvešćenja" u vezi Kosova umesto prizivanja mitova poklicima "ne damo Kosovo!" To političko otrežnjenje srpskog naroda bilo bi dobro za Srbiju, te za usmeravanje političke energije ka boljoj budućnosti - rekao je savetnik Hašima Tačija u intervjuu za "Danas".
Kada je reč o istorijskom dogovoru Srba i Albanaca, Vlasi kaže da je on moguć i potreban.
- Istorijski dogovor i pomirenje između Srba i Albanaca je i potrebno i moguće. To je trebalo biti učinjeno još kada se Jugoslavija raspala, ali na srpskoj strani tada nije bilo ni spremnosti ni sagovornika za to. Šansa za pomirenje ukazala se i nakon juna 1999. kada je Srbija svojim potpisom na Kumanovski sporazum okončala svaki oblik institucionalnog prisustva na Kosovu. Međutim, srpsku javnost su obmanjivali da je to privremeno. Sledeću priliku za dogovor imali smo 2010. kada je Vlada Srbije, na sopstveni zahtev, od Međunarodnog suda pravde zatražila i dobila jasan i nedvosmislen odgovor da proglašenje nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom, ni sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN. Nažalost, te šanse su propuštene. Sada je krajnje vreme da do "istorijskog sporazuma" dođe, a kruna tog "istorijskog dogovora" treba da bude međusobno priznanje Kosova i Srbije u postojećim granicama, uspostavljanje diplomatskih i dobrosusedskih odnosa - kaže između ostalog Azem Vlasi.