Šta to izraelski obaveštajci traže od Srbije?
Srpska vojska je do sada koristila određena sredstva iz Izraela, a saradnja bi mogla da bude unapređena na obaveštajnom polju, u obuci specijalaca, kao i u remontu srpskih aviona, piše "Sputnjik".
Prvi put posle 14 godina susreli su se izraelski i srpski ministri odbrane.
Avigdor Liberman i Aleksandar Vulin potpisali su Memorandum o saradnji.
Taj sporazum, prema rečima ministra Vulina, širom otvara vrata saradnji dva ministarstva i dve odbrambene industrije.
Pročitajte još:
* Lazanski: Ne može neko bez kvalifikacija da komentariše novog ministra odbrane
* "Srbiju prisiljavali da vodi rat, srpski seljak nije željan noža i krvi"
Ono gde Srbija može da sarađuje sa Izraelom, prema rečima analitičara Miroslava Lazanskog, jeste obuka specijalnih jedinica, razmena obaveštajnih podataka kada su u pitanju migranti - teroristi i saradnja u oblasti fine elektronike, piše "Sputnjik".
- Moguće je da možemo da sarađujemo i na planu modernizacije naših aviona, G4 ili "Orla". Videćemo, još nije bio tender niti je neko dao ponudu, ali pošto planiramo tu modernizuju, verovatno u prvoj fazi samo "Orla", Izraelci bi mogli lepo da nastupe, pošto su modernizovali avione MiG 21 rumunskog vazduhoplovstva - kaže Lazanski.
Dosadašnja saradnja sa Izraelom odnosila se na vojnotehničku saradnju, odnosno kupovinu oružja i opreme za potrebe srpske vojske, kaže analitičar Aleksandar Radić.
Vojska Srbija koristi izraelske bespilotne letelice
- Naša vojska koristi sredstva veze, bespilotne letelice i sredstva za osmatranja terena izraelske proizvodnje - kaže on.
Prema Radićevim rečima, ima perspektive za produbljivanje vojne saradnje između Srbije i Izraela: "Mislim da u ovom trenutku, pre svega, s obzirom na specifičnosti i Srbije i Izraela, može da se govori o nabavkama nekih sofisticiranih sistema koji su potrebni Vojsci Srbije. U senci svega toga mogu da budu i obaveštajni interesi koji, naravno, neće biti predmet javnih i otvorenih analiza, jer Izrael budno prati sve što se dešava u njihovom regionu i cenim da imaju jako veliki interes za svaku informaciju koja može da bude od značaja za bezbednost Izraela".
- Posebna zainteresovanost Izraela odnosi se na isporuke oružja sa Balkana arapskim državama u regionu Bliskog istoka - kaže Radić, pre svega Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
To su, zaključuje, pravci odakle ta sredstva mogu da se nađu tamo gde bi bila možda i direktan bezbednosni izazov za Izrael, piše "Sputnjik".