Superoluje prete Srbiji
Žestokim olujama poput one koja je pogodila Vojvodinu kraj još nije ni blizu i već za vikend udariće na južne i centralne delove zemlje, upozoravaju meteorolozi.
Hladan vazduh došao je iz centralne Evrope i burno reagovao na tropske temperature koje su u prethodnim danima bile u Srbiji. U snažnoj oluji u četvrtak u Novom Sadu samohrana majka Anđelka Savić Škrbić (43) poginula je za volanom automobila kada je na njega pala topola. Samo 80-ak kilometara južnije, u Beogradu, nije se osetio ni dašak vetra.
Pročitajte još:
* Ruski mediji: Brnabićeva udaljava Beograd od Moskve
* Nevreme u Srbiji: Žena nastradala kada je drvo palo na automobil (FOTO)
Meteorolog Nedeljko Todorović upozorava da nas tek čekaju velike oluje i jako nevreme, te da je ovo uobičajeno variranje vremenskih prilika za ovo doba godine. Todorović naglašava da ne treba dizati paniku, već sprovesti preventivu, odnosno informisati se na vreme, skloniti se sa oluje i ne stajati ispod drveta!
- Vojvodina je prekjuče bila na samoj granici toplog vazduha na jugu i hladnog na severu. Kada je hladan vazduh došao ispod vrele podloge nastala je burna reakcija. Ovakve pojave su izuzetno snažne, ne kao u Americi, ali za naše uslove su veoma jake - kaže za "Blic" meteorog Đorđe Đurić.
Dok su se Novosađani borili sa olujom koja je besnela, Beograđani jedva da su osetili dašak vetra.
- Te oluje najčešće nisu velikih dimenzija. U većim mestima, dešava se da pogode jedan deo grada, na primer Batajnicu, a na Voždovcu ne bude ničega. U centralnoj Srbiji, južno od Save i Dunava bilo je lepo jer se vazdušna masa premeštala od Hrvatske - objašnjava on.
Precizno predviđanje lokacije u opasnosti, ipak nije moguće
- Nekoliko dana ranije moguće je reći šta će se desiri u nekom širem području. Na primer, najavljeno je da je nevreme moguće u Vojvodini, ali svega dva do tri sata ranije možemo da navedemo i samu lokaciju. Nije do toga da mi kao siromašnija država nismo u mogućnosti, već su takvi uslovi i u Americi - napominje on.
Superoluje nisu fenomen
Kako objašnjava, snažna grmljavina pogodila je Vojvodinu. Najkritičnije je bilo na jugu Bačke i severu Banata, a tu su stvorile i superćelijske oluje.
- Superoluje su karakteristične za ovaj deo godine, pogotovu na početku leta, nisu nikakav fenomen, ni kod nas ni u Evropi. Isto je bilo i pre 100 godina, ali se zbog današnje umreženosti više priča o njima - objašnjava Đurić i dodaje da je na njihov efekat ima uticaj i intervencija ljudske ruke u prirodi i neodržavanje drvoreda, koje bi možda i jača košava srušila.
Ciklon nad Evropom i narednih dana će delovati, a temperature biće i do 10, pa i 20 stepeni niže. Nevreme je prošlo kroz Vojvodinu, ali sledi planinski pojas u kojem jeste hladnije, ali je reakcija vazdušnih masa specifična.
- Najveća opasnost je u centralnoj i južnoj Srbiji. Uslovi za nevreme stvoriće se pogotovu tokom ovog vikenda. U planinskim predelima stvara se drugi efekat: vazduh se sam od sebe uzdiže i dolazi do kondenzacije i u letnjem delu godine do grmljavinskih oluja - objašnjava Đurić.