Dosta maćehe, hoćemo majku
Doktor nauka i profesor na Univerzitetu u Temišvaru Slavoljub Gvozdenović prvi je predsednik Skupštine dijaspore i Srba u regionu. U razgovoru za "Vesti", Gvozdenović kaže da je formiranjem ove Skupštine počela da se piše nova istorija u odnosima dijaspore i Srbije.
- Svestan sam da nam neće biti lako, ništa sa nama Srbima ne ide ni lako ni glatko, ali jako je bitno što smo se napokon našli na jednom mestu i što imamo priliku da institucionalno možemo da rešavamo probleme sa kojima se susreće oko četiri miliona Srba u rasejanju - objašnjava on.
Mnogi konstituisanje Skupštine dijaspore ocenjuju kao istorijski događaj?
- Ovo je istorija. Na jednom mestu su se okupile sve kategorije naše dijaspore. Srbija je donošenjem Zakona o dijaspori i Srbima u regionu napravila ozbiljan zaokret u svojoj politici prema rasejanju. Na nama je sada da se izborimo za više poštovanja matice za sve ono što činimo u rasejanju.
Daleko od maticeZbog čega među potpredsednicima nema nikoga iz Amerike ili Australije? |
Otadžbina se do sada prema dijaspori ponašala više kao maćeha nego kao majka, da li će se to promeniti?
- Tačno je da je dijaspora osećala taj maćehinski odnos. Većina institucija države Srbije prečesto nisu bile svesne kakve napore dijaspora ulaže u očuvanju nacionalnog i verskog postojanja i sa koliko ljubavi i požrtvovanja to radi. Sada je potrebno da mi Srbi budemo ne samo složni, vredni i snažni, već i mudri.
Plašite li se da bi dijaspora još jednom mogla da se razočara?
- To je velika opasnost. Srbija ne sme da nas se seti samo kada je u teškoćama. Naša je ljubav i privrženost bezuslovna, ali nezavisno od toga i Srbija mora da bude malo pažljivija prema nama. Na njoj je ipak prvi i najkrupniji korak kako bi povratila to poljuljano poverenje.
Koliko će Skupština imati mogućnosti da nešto konkretno uradi za dijasporu?
- Ubeđen sam da ćemo imati tu mogućnost. Uostalom, to će biti i najbolji test preko koga ćemo videti koliko je država Srbija ozbiljna i koliko su njene institucije ozbiljne.
Nisam lobirao za sebeMnoge je iznenadio vaš izbor? |
Šta ćete prvo uraditi kao predsednik Skupštine?
- Uputiću pismo svim delegatima kao ljudima koji najbolje poznaju i zemlje odakle dolaze i srpske zajednice u njima, kako bi se napravili i konkretni predlozi šta prvo treba predložiti Vladi Srbije. Bilo bi najbolje da se svi ti predlozi saberu i ponude na razmatranje.
Šta suštinski muči dijasporu?
- Puno je problema. To su zahtevi iseljenika za dobijanjem srpskih pasoša, pa problemi u dopunskoj nastavi na srpskom, tu je i pravo glasa koje mora biti dodeljeno svim kategorijama dijaspore, pa potreba pojednostavljivanja procedure oko dobijanja državljanstava. Zaista je puno problema, ali moramo da shvatimo da mi sada ne otkrivamo Ameriku i da je u rešavanju ovih problema potrebno da se pogleda oko sebe, kako su ozbiljne države rešile ova pitanja, da ne otkrivamo toplu vodu ako ne moramo.