Dačićev savetnik pristiska ministarstvo zbog međunarodnih dozvola
Dragan Simović, savetnik Ivice Dačića, i nekoliko prevoznika vrše pritisak na Ministarstvo saobraćaja da izmeni odluku o međunarodnim dozvolama, čime bi pojedinci imali višemilionsku korist, a preko 1.000 prevoznika maltene bankrotiralo.
Strahovit pritisak na zaposlene u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture počeo je bukvalno istog trenutka kada je na zvaničnom sajtu ovog resora pre 10 dana objavljena odluka o uslovima pod kojima će se dodeljivati međunarodne dozvole za transport (CEMT).
Ministarstvo na čijem je čelu Zorana Mihajlović donetom odlukom produžilo je dodeljivanje dozvola i na narednu godinu za privatne prevoznike sa kamionima euro 5, a ne samo na euro 6. Time je ministarstvo praktično omogućilo rad za preko 90 odsto srpskih prevoznika, odnosno porodičnih firmi, koje i dalje voze kamione euro 5. Međutim, po svemu sudeći onemogućena je i ogromna zarada pojedincima.
Ova računica ima dve strane. Prva, ako bi se izmenila odluka, tek mali broj špeditera bi nastavio da radi u punom kapacitetu. Druga, pojedini bi zaradili ogromne pare u dilovima kupovine kamiona. O kojim sumama je reč može se samo naslutiti - jedan kamion euro 6 košta oko 100.000 evra, više od 1.000 firmi bi moralo da kupi kamion.
Ako bi svaka od manjih firmi kupila samo jedan, to je zarada ili posrednički procenat od sume koja iznosi preko 100 miliona evra.
Prema saznanjima "Blica", osim Dragana Simovića, savetnika Ivice Dačića, koji se do pre oko godinu dana i zvanično bavio transportom, najaktivniji u nastojanju da se izmeni odluka je i Neđo Mandić, predsednik Udruženja za međunarodni transport. Mandića ostali prevoznici znaju decenijama kao čoveka koji se ne libi da ministrima najavljuje štrajkove i smene.
U Ministarstvu saobraćaja, međutim, nisu želeli da preciziraju personalno ko vrši pritisak. Navode da su tri udruženja - "Međunarodni transport", "Pumed" i "Vojvođanin", izrazila nezadovoljstvo i zatražila da se izmeni odredba.
- Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture nikad neće popustiti ni pred čijim pritiscima kako bi pojedinci ostvarili ličnu korist za sebe ili za organizaciju u čije se ime predstavljaju. S obzirom na to da je reč o ograničenom resursu - broj međunarodnih dozvola iz razmene, koji se raspodeljuje prevoznicima, pritisci su deo naše svakodnevice i ne obaziremo se na njih u tom smislu - poručuju iz ministarstva.