Krik: Rusija destabilizuje Makedoniju iz centra u Beogradu, uz saradnju BIA
Ruski obaveštajci u Makedoniji rade pod kontrolom ruskog špijunskog centra u Beogradu, a ruski špijuni i diplomate gotovo deset godina nastoje da širenjem propagande i svog uticaja u Makedoniji spreče ulazak ove zemlje u NATO i udalje je od Zapada, piše Mreža za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK).
U dokumentima makedonskih tajnih službi do kojih su došli novinari OČRP-ja, Nova TV i KRIK-a, navodi se i da je srpska Bezbednosno-informativna agencija (BIA) istovremeno ulagala napore dana vlasti u Makedoniji zadrži populiste.
U proteklih devet godina, Makedonija "prolazi kroz subverzivnu propagandu i obaveštajne aktivnosti realizovane kroz Ambasadu Ruske Federacije", navodi se u brifingu koji je ove godine pripremljen za Vladimira Atanasovskog, direktora makedonske Uprave za bezbednost i kontraobaveštajnu službu (UBK), prenosi "KRIK" u analizi, koja je objavljena i u britanskom Gardijanu.
Kako pokazuju dokumenti u koje su novinari imali uvid, početak ruskih operacija poklapa se sa vremenom kada se Makedonija, u pokušajima da postane članica NATO-a 2008. godine, našla u problemu jer je Grčka stavila veto na njenu kandidaturu zbog spora oko upotrebe imena zemlje, a kao deo strategije Ruske Federacije na Balkanu, cilj je da se zemlja (Makedonija) izoluje od uticaja sa Zapada", pomoću "sredstava i metoda takozvane meke moći".
Pročitajte još:
* Evo šta je ambasadorka Makedonije rekla srpskom ministarstvu
* Oficir BIA lobirao za "rusku stvar"
* Srbija uzvraća udarac: Makedonska ambasadorka pozvana na raport
"Osim toga, ruska spoljna politika je u tesnoj korelaciji sa energetskom strategijom čiji je cilj kontrola strateških energetskih resursa kroz partnerstvo sa Balkanskim zemljama", navodi se u dokumentaciji. Krajnji cilj ruske strategije je da postavi Makedoniju "u stanje ekskluzivne zavisnosti od ruske politike", piše "KRIK".
Aktivnosti agenata koji su delovali iz ruske ambasade u Skoplju koordinisane su, kako se navodi, iz centra ruske obaveštajne službe u Beogradu i centra ruske vojne obaveštajne agencije u Sofiji, a kao obaveštajne baze funkcionisali su i počasni konzulati Rusije u Bitolju i Ohridu. Kao učesnici označeni su i lokalni predstavnici ruske novinske agencije TASS i predstavnici "Россотрудничества" – vladine agencije za humanitarnu pomoć.
Ruski agenti radili su na regrutaciji pripadnika makedonske vojske i Ministarstva unutrašnjih poslova, a pokušali su da utiču na makedonske medije kako bi širili "informacije i dezinformacije" u znak podrške ruskim političkim ciljevima.
"KRIK" piše da je u Makedoniji Rusija podržavala populističku vlast i da je Kremlj bio glasan pobornik VMRO-DPMNE Nikole Gruevskog, a da je osim ruske podrške, partija Gruevskog od nedavno dobila podršku i desničarskih američkih medija i kongresmena koji su javno rekli da njegove protivnike finansira Džordž Soroš.
Navodi iz obaveštajnih dokumenata ne odnose se samo na ruski uticaj, piše "KRIK", već sadrže i transkripte prisluškivanih telefonskih razgovora i drugih podataka iz istrage koji pokazuju napor srpske BIA-e da podrži populiste u Makedoniji.
Makedonska kontraobaveštajna služba je od 2015. pratila operativca BIA-e i savetnika srpske ambasade u Skoplju Gorana Živaljevića jer je navodno radio na tome da omete evropske integracije Makedonije, piše u dokumentima.
Dokumenti, kako se navodi, pokazuju i da Živaljević davao uputstva i često se sastajao sa predsednikom Demokratske partije Srba u Makedoniji Ivanom Stoilkovićem. Stoilković je, s druge strane, održavao kontakte sa ruskim diplomatama i dopisnikom agencije TASS u Skoplju, piše u jednom od dokumenata, ali se ne navode detalji tih kontakata, prenosi "KRIK".