Evo šta je obeležilo mandat Aleksandra Vučića
Od najpopularnijeg prvog potpredsednika Vlade, do premijera s podrškom kakvu novija istorija ne pamti, Aleksandar Vučić završava svoj drugi mandat posle nepunih godinu dana.
Afera Helikopter, rušenje u Savamali, bes na "nepodobne novinare"...
Da u spoljnoj politici ima ljubavi, kao što je nema, mogli biste da pomislite da su Aleksandra Vučića voleli baš svi. Bile su to, kažu analitičari, godine dobrog balansiranja između Evropske unije, Rusije, SAD i Kine. Brojem premijera, te predsednika država koje je sreo, neretko se hvalio.
U poslednje vreme, primećuje spoljnopolitički komentator Boško Jakšić, Srbija je sve bliža Rusiji, pa očekuje nove pritiske Zapada.
- Drugim rečima, put prema EU mora da bude hrabriji i odlučniji i da se toliko ne plašimo šta će neko drugi reći, a očigledno da se jako plašimo šta će reći Rusija, a to približavanje Rusiji je pre svega jedna populistička ideja da će Rusija nama spasti Kosovo - smatra Jakšić.
I dok na spoljnopolitičkom planu Vučić, prema oceni analitičara, igra kako velike sile diktiraju, na planu unutrašnje politike sila je on. Taj odnos često je voleo da iskazuje u odnosu prema medijima.
- Vučić oduvek novinare percipira kao ljude kojima je posao da njega lično razumeju, reklamiraju i da ga teše kada mu je teško. I ako sada vratimo film na sve njegove nastupe, na sva njegova urlanja na novinare, zapravo vidimo da su u pitanju nastupi jednog detinjastog, gotovo nekontrolisanog besa, pred činjenicom da neki novinari ne žele da rade posao koji je on za njih zacrtao - kaže novinarka Tamara Skrozza.
SNS je došla na vlast pričom da će se boriti protiv korupcije. Iz izbora u izbore za tu borbu sve je manje mesta bilo - u ekspozeima premijera i u praksi.
- To je donekle i očekivano. Naime, mnogo je lakše dobiti političke poene pričom o korupciji kada je reč o korupciji drugih, onih koji su pre bili na vlasti, a znatno teže delati kada su na vlasti ljudi iz iste političke strukture - poručuje Nemanja Nenadić, Transparentnost Srbija.
Premijer Vučić ostaće upamćen i po tome da "svoje ljude nije dao" pa tako za helikoptersku nesreću iz marta 2015. u kojoj je stradalo sedmoro ljudi, odlukom Tužilaštva, niko nije kriv.
I dok je u ovom slučaju istraga obustavljena, u slučaju Savamala, zbog kog Vučiću i danas stižu "packe" sa Zapada, u toku je tek predistražni postupak. To je, očito, bolna tačka Vučićeve vladavine, koja je prouzrokovala mnogobrojne masovne proteste, a mnogi građani smatraju da je te večeri "ukinuta država" i u Srbiji uvedeno golo bezakonje.