Neće otrovi u srpski tanjir
Ne želimo GMO na teritoriji Srbije, poruka je sa protesta protiv genetski modifikovane hrane, održanih proteklog vikenda u Beogradu, Kragujevcu i Nišu. Skupštini Srbije, tom prilikom, predat je zahtev da u slučaju izmene zakona bude doneta odluka da se prethodno građani referendumom izjasne o uvozu, gajenju i prometu genetski modifikovanih organizama.
Predsednik Upravnog odbora Društva srpskih domaćina Miladin Ševarlić kaže da o tako važnom pitanju "narod mora da se pita". On ističe da je u Srbiji 135 opština i gradova usvojilo deklaracije protiv uvoza, gajenja, prerade i prometa GMO proizvoda.
- Protiv je 80 odsto lokalnih samouprava. To je brana GMO lobistima koji hoće da prodaju Srbiju proizvođačima genetski modifikovanih organizama - poručio je Ševarlić.
Ovaj veliki protivnik GMO hrane zapitao je zašto bi Srbija strancima poklonila tržište hrane za ljude i životinje vredno možda osam milijardi evra, u ovom trenutku kada ima nisku kupovnu moć.
Nedostupna vlada
- Predali smo zahtev RTS-u da se održi TV rasprava o zdravstvenoj i ekološkoj bezbednosti GMO. Hteli smo da predamo i Vladi najavljeni zahtev o utvrđivanju odgovornosti ljudi u državnom aparatu za proizvodnju i promet GMO, ali je Vlada i pored priča premijera da se radi non-stop, bila zatvorena - kaže Ševarlić.
- To je prvi korak. Drugi bi bio zbog pobune naših tajkuna i stranaca koji su kupili dosta zemljišta, da se dozvoli i uzgoj GMO, jer zašto bi uvozili kada može da se gaji i ovde - ukazao je ovaj poljoprivredni stručnjak i istakao da je to neodrživo za mala porodična poljoprivredna gazdinstva koja čine većinu.
Međutim, naciju u nultu toleranciju na proizvodnju i promet GMO "u ovom trenutku", uverava ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
- Osim na stručnim skupovima, ne vode se rasprave da li GMO promet eventualno može da dođe u obzir - tvrdi ministar.