BG na vodi: Bulevar "koči" jedna kuća, neće iz nje
Kuća porodice Timotijević, dve godine od početka izgradnje "Beograda na vodi", stoji jedina u donjem delu Savskog amfiteatra.
Preko kuće porodice Timotijević planirana je izgradnja modernog bulevara.
Ivan TImotijević ne želi da ide iz svog vlasništva u privremeni smešaj, dok se ne završi sudski postupak, pišu Večernje novosti.
Penzionerima Vidi i Ivanu isključena je voda, nemaju ni kopneni put do kuće, jer je oko njihovog doma gradilište.
Pročitajte još:
* Objekti u Savamali izbrisani iz katastra pre rušenja?
* Godišnjica rušenja u Savamali: Svakoj vlasti jednom dođe kraj, pa će i Vučićevoj
* "Stefanović ostaje fantom iz Savamale dok se slučaj ne razreši"
Prema planovima, preko njihove kuće projektovan je bulevar.
Poslednjim Mohikancima Bara Venecije nije rešeno stambeno pitanje. Žive u neizvesnosti.
- Svakoga dana čekam da mi bageri zakucaju na vrata. Neću da odsutanem od pravde. Grad je obeštetio i zbrinuo 230 porodica. Neću da odem iz svog vlasništva, da bih se preselio u privremeni smeštaj - priča Ivan Timotijević.
Iz Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda tvrde da su sa lokacije "Beograd na vodi" raseljene ukupno 234 porodice.
Kažu, i za kuću u Bara Veneciji 55 su nudili rešenje.
- Ivanu Timotijeviću, počev od 2014. godine, nuđeno je da u postupku raseljavanja dobije jedan veliki ili dva manja stana u novogradnji u zakup na određeno vreme, a koji će mu trajno pripasti u slučaju da se po njega uspešno okonča sudski postupak, koji se vodi po tužbi Timotijevića protiv Republike Srbije - kažu u Direkciji, naglašavajući da se sporna kuća nalazi na javnoj površini, na trasi planirane saobraćajnice.
Objekat je, u pravosnažno okončanom postupku eksproprijacije, prenet iz javne svojine Republike Srbije u javnu svojinu Beograda.
- Timotijević je odbio sve ponude Direkcije za preseljenje iz eksproprisanog objekta, uz obrazloženje da izričito zahteva trajno regulisanje svog stambenog pitanja i to dodelom stana u svojinu ili u zakup na neodređeno vreme, bez obzira na činjenicu da sudski postupak koji vodi protiv Republike Srbije nije okončan - zaključuju U Direkciji.
A šta je sa ostalima?
Grad je sa prostora Savamale raselio 234 porodice. Četiri familije dobile su novac u tržišnoj vrednosti. Osam vlasnika dobilo je stan u trajnom vlasništvu, a za njih 30 dodeljeni su stanovi u zakup na neodređeno vreme sa pravom otkupa. Tačno 71 porodica dobila je stan u zakup na pet godina, uz mogućnost produženja ovog roka do okončanja sudskog ili drugog postupka. Na godinu dana nužni smeštaj dobilo je 117 porodica.