Struja "ubila" Vučićev BDP
Ako se do krja godine nastavi privredni rast koji je postignut u prvom kvartalu, prognoza premijera Vučića da će Srbija u 2017. imati rast bruto društvenog proizvoda (BDP) između četiri i pet odsto biće samo još jedno u nizu olako datih obećanja.
U najnoviji broju stručnog biltena MAT (Makroekonomske analize i trendovi) navodi se da je u prvom tromesečju podbacila proizvodnja električne energije i da je to razlog što je podbacio na generalnom nivou rast.
- U prvom kvartalu ove godine proizvodnja električne energije je smanjena za 14,5 odsto, a u samom martu je to produbljeno na skoro 23 odsto. To je dovelo proizvodnju ukupne industrije skoro na prag međugodišnje stagnacije - prokomentarisao je ekonomista Stojan Stamenković.
Iako su skoro sve oblasti prerađivačke industrije rasle, pad proizvodnjestruje je poremetio generalnu sliku srpskog privrednog rasta za prvo tromesečje.
Kasno do uglja
Za profesora Arsića nisu uverljiva opravdanje da su loši vremenski uslovi razlog pada proizvodnje struje.
- Slične vremenske prilike imale su i Hrvatska i BiH, pa su imale rast proizvodnje struje. I ne stoje objašnjenja da je pad zbog zaleđenog Dunava jer je pad u proizvodnji započeo još u decembru, pre hladnoća, i to u termoenergetskom sektoru - kaže Arsić.
On podseća da se 70 odsto struje proizvodi iz uglja i da u EPS-u nisu na vreme obezbedili otkrivku i došli do uglja.
Dugogodišnji novinarka koji se bavi energetikom Jelica Putnikovića ukazuje da je smanjenja proizvodnja električne energije u prethodnom periodu kompleksno pitanje i da država ne može da uperi prst u EPS kao glavnog "krivca" za privrednu stagnaciju.
- Problemi sa smanjenom proizvodnjom električne energije su svakako nešto čime ova komapnija treba da se pozabavi, ali je mnogo veći problem države ako u BDP u tolikoj meri učestvuje poslovanje samo jedne kompanije. To ukazuje da uje privreda u lošem stanju i da tu treba da se više uradi - da imamo više firmi koje bi vukle celokupnu privedu, a samim tim i BDP - komentariše Putniković za "Vesti".
Prema proceni Milojka Arsića, profesora na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, nakon rezultata u prvom kvartalu najbolje što se može očekivati u ovoj godini jeste rast od tri odsto.
Od pečenjare do fotelje
Neki ukazuju na nestručan menadžment u EPS-u kao razlog lošijeg poslovanja ključnog javnog preduzeća za srpsku privredu. Podsećamo v.d. generalnog direktora EPS-a je Milorad Grčić, kojeg je mimo konkursa postavila Vlada Srbija.
I dok je bio direktor Kolubare, koja obezbeđuje najveći deo uglja za proizvodnju više od polovine struje u državi, Grčić je izazivao podsmeh zbog svoje radne biografije jer je do tada bio samo vlasnik kafića i pečenjare u Obrenovcu. U njegovoj sadašnjoj zvaničnoj biografiji na sajtu EPS-a stoji da je diplomu stekao na Univerzitetu Edukons u Sremskoj Kamenici.