Ponos Vojske Srbije - njima su i Britanci gledali u leđa
Nije samo uspeh naših vaterpolista presedan, jedriličari Vojske Srbije za sobom su ostavili iskusne moreplovce zemalja koje su vekovima najveće pomorske sile sveta. Osvojili su treće mesto u kategoriji zemalja Mediterana i Crnog mora i 10. mesto na svetu na 33. Svetskom vojnom jedriličarskom prvenstvu u Livornu, u Italiji.
Srbija je jedina zemlja bez mora koja je učestvovala na prvenstvu koje je okupilo 18 ekipa iz celog sveta. U zastavu Srbije na belom jedru, dok je pored njih prolazila, gledale su ekipe najiskusnijih pomorskih sila Velike Britanije, Porugalije, domaćina Italije, Belgije, ali i Nemačke koja u ovaj sport mnogo ulaže, piše "Sputnjik".
Skiper našeg tima je skromni mladić, koji radi na vojnom brodu u Novom Sadu. Poručnik korvete Aleksandar Jovanović je i vicešampion sveta u kategoriji mikro toner sa svojom civilnom jedriličarskom ekipom.
- Na ovakvim takmičenjima za uspeh je presudna ljubav prema Srbiji, ovaj sport zahteva izuzetnu veštinu, ali pre svega veliku ljubav. To je izuzetno zadovoljstvo, kretati se velikom brzinom bez motora i drugih pomagala, samo svojom veštinom i jedrima. Koristimo samo ono što nam je dala priroda, vetar. Do bilo koje tačke na zemljinoj kugli možemo doći vodenim putevima samo uz poznavanje vetra i prirode - ističe Jovanović.
- U vojsci imamo jednoobraznu ekipu, svi smo jedno, svi na jedinstven način gazimo strojevi korak, svi sinhronizovano idemo pravo. Ovde nijedno od tih pravila ne važi. Na brodu mora svako da bude specifičan na svoj način. Skiper u datom momentu mora ispravno da reaguje, ljudi oko njega odgovaraju za svoj deo posla na brodu. Kada sve to skupimo u jednu celinu - dobijemo rezultat - objašnjava kapetan fregate Srđan Miljković.
Jedriličari Vojske Srbije nisu sujeverni, imaju ženu na brodu. Za kadetkinju druge godine Jelenu Paunović kažu da na brodu ona nije žena - ona je deo tima. Jelena je izabrala jedrenje među gotovo petnaest sportova koje je moguće trenirati na Vojnoj Akademiji.
Za razliku od pomorskih sila, zemalja koje imaju savršene uslove za pripremu za takmičenja, pripadnici Vojske Srbije treniraju na Savi i Dunavu. U šali kažu da za razliku od onih koji jedre na moru, treniraju u mestu.