Visoka cena jevtinih poena
Zaoštravanje odnosa sa Francuskom zbog odluke o oslobađanju Ramuša Haradinaja, svedoči ne samo da državni vrh Srbije politiku shvata na isti način kao Slobodan Milošević, već i da nema nikakvu strategiju, čak ni u slučaju odbacivanja optužnica za ratne zločine, smatra analitičar Dušan Janjić.
On je istakao da je Beograd izabrao najgori momenat za reagovanje između dva kruga predsedničkih izbora u Francuskoj, i to nemogućim zahtevom toj državi da politički menja odluku suda.
- Ovo predstavlja direktno mešanje u tamošnji izborni proces u trenutku kada je cela EU pažljiva u reakcijama prema Francuskoj da ne bi pobedila ultradesničarka Marin Lepen - kaže Janjić za "Vesti".
Naljutiće i Berlin
- Zbog francusko-nemačkog partnerstva na kojem počiva i EU, teško da srpski odgovor Parizu ne zasmeta Berlinu. Dačić i ostali govore kao da izlaze iz torbe Moskve, što samo govori da niko ne može da veruje vlasti Aleksandra Vučića. Pitanje je zna li Vučić šta radi, jer zbog propagiranja navodne vojne neutralnosti i šurovanja sa Rusima, Evropa nas identifikuje kao potencijalni izvor nestabilnosti - kaže Janjić.
On smatra da potez Beograda govori o inferiornosti i nepromišljenosti, tipa da "moraš da reaguješ", pa se ispostavi da je načinjen pogrešan korak.
Podseća i da je od hapšenja Haradinaja napravljena neprimerena akcija unutrašnje političke propagande koja ne isključuje i motivisanost dobrim odnosima Aleksandra Vučića sa Hašimom Tačijem i Edijem Ramom.
- Tači je pomogao da srpski predsednički izbori na Kosovu prođu bez problema, a Vučić mu uzvratio uslugu. Pritom je javnosti predstavljano da je Srbija odlučna da se bori za Kosovo i protiv zločina, ali da nema podršku velikih sila, pa je vlastima u Srbiji odluka Francuske dobrodošla za dizanje galame - ukazao je Janjić.
Ako se traži neko racionalno objašnjenje ponašanja srpske vlasti, kako navodi, moglo bi se reći da su srpski zvaničnici dezorijentisani i u krizi i otkriva i da je Beograd u problemu jer je u februaru EU ispostavila dokumnet koji govori da nije urađeno ono obećano vezano za Kosovo i poglavlja 23 i 35.
- To je šok za vlast koja je obećala ulazak u EU, jer bi mogao da usledi masovni monitoring koji bi na godinu, dve zaustavio put ka Briselu.
Srpski bojkot Francuske kao loš korak vidi i bivši šef diplomatije Vuk Drašković, koji smatra da je to "sve samo ne zaštita državnih interesa".
- Ovo je potez u korist naše štete. Nikako ne mogu da ga razumem, kamoli da podržim. Ispada da su direktori francuskih javnih preduzeća službenici, predsednik Francuske, ministri i premijer presuđivali u slučaju Haradinaj, pa je ovo neka uzvratna mera - kaže Drašković, koji smatra da će kontraudarac Pariza boleti i osetiti prilikom pokušaja Srbije da otvori nova pregovaračka poglavlja u procesu evrointegracija.
Poteze zvaničnog Pariza je teško predvideti, ocenila je dopisnica francuskog dnevnika La Kroa, Marion Dotri, ukazavši da o srpskim reakcijama u tamošnjim medijima nema ni vesti ni komentara.
- Mediji su fokusirani na izbore, a vlast će se uskoro promeniti, pa verujem da niko neće ići na jak stav kad se ne zna šta će se dalje dešavati - navela je i dodala da je Parizu važna saradnja sa Srbijom u borbi protiv organizovanog kriminala i ne želi narušavanje odnosa sa zemljom sa kojom od 2011. imaju sporazum o strateškom partnerstvu.
Mobilni po kosovskom zakonu
Na Kosovu i Metohiji je juče ugašen signal kompanije Telenor i Vip mobajl, a dvadesetak njihovih stubnih antena je ustupljeno ćerki firmi Telekoma Srbije, koja je registrovana u skladu sa kosovskim zakonima sa sedištem u severnoj Kosovskoj Mitrovici.
Signal Telenora i Vip mobajl gasi se u skladu s dogovorom Beograda i Prištine o primeni sporazuma o telekomunikacijama, postignutim u novembru prošle godine u Briselu.