Rasejanje pod kapom matice
Skupština dijaspore i Srba u regionu biće noseća institucija i simbol jedinstva matice i svih njenih državljana koji žive u inostranstvu, bez obzira da li su oni ili njihovi preci rođeni i živeli na teritoriji sadašnje Srbije ili u nekoj od zemalja u regionu - kaže za "Vesti" Srđan Srećković, ministar za dijasporu.
Šta očekujete od Skupštine dijaspore i Srba u regionu?
- Konstituisanjem Skupštine dijaspore i Srba u regionu, dobićemo instituciju koja će u velikoj meri doprineti da se unaprede politički, ekonomski i kulturni odnosi matične države sa dijasporom i Srbima u regionu. Siguran sam da se nikada ovako ozbiljno državni vrh nije bavio tematikom dijaspore i Srba u regionu, a to potvrđuje sastav skupštine i činjenica da će na svečanom zasedanju prisustvovati kompletno državno rukovodstvo i da će se delegatima obratiti predsednik Republike.
Kakva je uloga te skupštine?
- Skupština dijaspore i Srba u regionu će zapravo biti noseća institucija prvog zakona o dijaspori i Srbima u regionu i biće simbol jedinstva države Srbije i svih naših državljana koji žive u inostranstvu bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost, ali i svih pripadnika srpskog naroda bez obzira da li su oni ili njihovi preci rođeni i živeli na teritoriji sadašnje Srbije ili u nekoj od zemalja u regionu. Verujem da postavljamo dobru bazu za budućnost i da smo napravili pomak u odnosu prema našem rasejanju. Samo konstituisanje institucije neće doneti ništa u jednom danu. Očekuje nas veliki pregalački rad.
Fond u funkciji od jeseniDa li će Skupština dijaspore imati ingerencije nad budžetskim fondom za dijasporu? |
Da li će Skupština dijaspore i Srba u regionu imati uticaj na politička, ekonomska, kulturna i druga dešavanja u Srbiji?
- Kada sam izabran za ministra nije bilo nikakve normativne baze, ni zakona, ni strategije. Sad kad smo usvojili zakon i kad dobijemo instituciju znači da će odluke, predlozi i smernice ove skupštine biti veza dijaspore i Srba u regionu sa institucijama Srbije. Namera je čvrsta i da nije tako ne bi bio ni donet zakon, niti bi se konstituisala Skupština dijaspore i Srba u regionu.
Može li i kad će dijaspora da se uključi u parlamentarni život matične države preko svojih poslanika?
- Siguran sam da će izborni zakon, koji će biti završen do narednih parlamentarnih izbora, omogućiti našim ljudima iz rasejnja da glasaju a da ne moraju da prelaze više stotina kilometara da bi izvršili to svoje pravo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima. A da li će predstavnici rasejanja imati svoje ppredstavnike u Skupštini Srbije, to treba da bude predmet sveobuhvatne analize, i u Srbiji i u dijaspori. Što se mene lično tiče, mislim da je korisno svako dodatno uključivanje rasejanja u život Srbije.