Četvrtak 19. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Petak 28.04.2017.
10:57
sputniknews.com, Vestionline A

Zgaženo pravo: Haradinaj - slobodan čovek sa krvavim rukama

Ne vidi se iz kojih je razloga francuski sud mogao da donese odbijajuću odluku, a činjenica da ta odluka nije ni obrazložena govori u prilog da nije zasnovana na pravu. Tonovi koji su dolazili ovih dana iz Prištine, Tirane, Preševa, predstavljali su sredstvo pritiska na francuski sud.

Reuters
Ramuš Haradinaj je na slobodi, Francuska "gluva" na protest Srbije

"UČK! UČK! Ramuš! Ramuš!" Ovako su pristalice Ramuša Haradinaja, kojeg Srbija tereti za ratne zločine, pozdravile presudu francuskog suda u Kolmoru da ga ne izruči Srbiji.

Haradinajeva sloboda uveliko se slavi širom Kosova.

Vatromet u Prištini, zurle i talabasi u južnoj Mitrovici i u Dečanima… Edi Rama, premijer Albanije, poručuje: "Haradinaj heroj Oslobodilačke vojske Kosova! Ponosan sam na OVK!"

Haradinaj likuje: "Srbija je opet izgubila - Kosovo pobedilo!"

Zašto je i da li je politika opet zgazila pravo i pravdu?

Stručnjak za međunarodno pravo Slavka Kojić, komentarišući za Sputnjik ovakvu odluku, kaže da je francuski sud u Kolmaru bez obrazloženja odbio zahtev Srbije za izručenje Haradinaja, pustivši ga na slobodu.

Može se slobodno, kaže ona, reći da je međunarodno pravo definitivno palo u vodu i kapituliralo pred silom.

- Naše vlasti su dostavile obimnu građu (stotine stranica) kao dokaze o počinjenim zločinima za koje se tereti Haradinaj. Dostavljeni su svi podaci i obaveštenja iz kojih se moglo na nedvosmislen način utvrditi da su bili ispunjeni svi uslovi za izručenje, te da je Francuska bila u obavezi da izruči Haradinaja Srbiji. Evropska konvencija o ekstradiciji ne govori o tome da je država, zamoljena strana, u ovom slučaju Francuska, mogla slobodno da raspolaže i odlučuje da li će ili neće, izručiti lice čije izručenje se traži, već je, naprotiv, gledano iz ugla međunarodnog prava, bila u obavezi da shodno propisima izvrši izručenje, o čemu jasno govori čl. 1 Konvencije koji nosi naslov: Obaveza izdavanja - podseća naša sagovornica.

Ona napominje da je Sud više puta odlagao donošenje odluke, tražeći dodatne informacije o tome po kojim zahtevima je naše Ministarstvo postupilo i dostavilo sve tražene informacije.

- Jasno je da se radi o delima koja ranije nisu bila procesirana, da je delo bilo propisano kao krivično delo važećim zakonodavstvom koje je primenjivano u Republici Srbiji, i tokom relevantnog perioda za koji se veže sumnja da je delo izvršeno, da krivično delo po domaćem zakonodavstvu, koje je usklađeno sa međunarodnim pravom, ne zastareva, i da se ne radi o političkom krivičnom delu, niti o bilo kakvom delu koje je povezano sa takvim krivičnim delom, jer je Dodatim protokolom uz Evropsku konvenciju o ekstradiciji (Strazbur 15. 10. 1975. godine) predviđeno da se političkim krivičnim delima, u smislu čl. 3 Evropske konvencije o ekstradiciji, neće smatrati krivično delo predviđeno odredbama Ženevske konvencije iz 1949. o zaštiti civila u vreme rata - ističe ona.

Dakle, dodaje ona, ne vidi se iz kojih je razloga francuski sud mogao da donese odbijajuću odluku, a činjenica da odluka nije ni obrazložena govori u prilog pretpostavke da ni nema valjanog obrazloženja zasnovanog na pravu.

Da li su na odluku suda mogle da utiču i pretnje?

- Tonovi koji su dolazili ovih dana iz Prištine, Tirane, Preševa predstavljali su sredstvo pritiska na francuski sud. Oni istovremeno ukazuju na to da se pred sudom, po svoj prilici, nalazio veliki broj čvrstih dokaza o zločinima koji su počinili pripadnici OVK, a za koje se tereti i Haradinaj. Da se radilo o zaista velikom broju čvrstih i teško oborivih dokaza, govori i stepen nervoze koja je nastupila među Albancima u Prištini, Tirani, Preševu, kao i pretnje koje nisu bile upućene samo Srbiji već celoj Evropi, uključujući i Francusku, u kojoj su se takođe u poslednje vreme učestalo događali teroristički akti. Da je izručenje izvršeno, kako to Evropska konvencija i nalaže, na videlo bi izašla puna istina o najtežim zločinima koji su činjeni od strane pripadnika OVK prema srpskom življu na teritoriji AP Kosovo i Metohija, čime bi se u pravom i punom svetlu pokazala istina i o zločinu koji je izvršen od strane NATO-a, kada je, bez odobrenja Saveta bezbednosti, ovaj vojni savez bombardovao našu zemlju - uverena je Kojićeva.

Kako je napomenula, Srbiji su, pravno gledano, posle ovoga - vezane ruke.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2024 © - vesti online