Mladi genijalci neiskorišćeno blago Srbije: Uzmi medalju i beži u svet
Studenti već odavno protestuju na ulicama srpskih gradova insistirajući između ostalog i na akademskoj čestitosti i poništavanju lažnih diploma i doktorata, a za to vreme neke njihove kolege nastavljaju da žanju uspehe na međunarodnim takmičenjima.
I jedni i drugi su na istom zadatku i sa istim ciljem - da u svojoj zemlji mogu profesionalno da se ostvare i od svog rada pristojno da žive, bez partijskih knjižica i ucena političke elite.
Direktor slavne beogradske Matematičke gimnazije Srđan Ognjanović ukazuje da država ništa nije preduzela da se najtalentovaniji mladi ljudi zadrže u zemlji.
Jedan u pet godina
Na ruku visokom standardu profesorskog kadra Matematičke gimnazije ide to što među profesorima matematike i informatike nema tehnoloških viškova, pa su oni prošle godine na određeno vreme zaposlili predavača s visokim kvalifikacijama.
- Recimo da nam u pet godina jedan profesor ode u penziju. Možda ćemo od jeseni ostati bez još jednog i zato smo ukazali na ovaj problem - dodaje direktor Ognjanović koji se ipak nada zakonskom rešenju.
Odlaze najbolji
- Iz naše škole po pravilu najuspešniji odlaze u inostranstvo. Ređe direktno iz gimnazije, ali u ogromnom broju nakon završenih studija. Tako ostajemo bez najboljih stručnjaka. Šansu vidim, a nadam se i vlada, u širenju IT sektora. To su male kompanije s malim ulaganjima, a velikim prihodima, u kojima se radi na svetskom nivou i izvozi za strano tržište - kaže Ognjanović koji je uveren da bi Srbija sa pametnom politikom u ovom sektoru mogla da prestigne i jednu Irsku ili čak Izrael.
Borba mlade generacije se tek zahuktava sa neizvesnim ishodom, a koliko birokratski pristup nadležnih može dodatno da im iskomplikuje obrazovanje upozorili su ovih dana upravo u Matematičkoj gimnaziji.
Đaci učeni kao profesori
Obrazovnoj instituciji od nacionalnog značaja, koja za najdarovitije učenike ima specijalni program iz matematike, fizike i informatike, preti da zbog zabrane zapošljavanja na mesto profesora koji će otići u penziju dođu tehnološki viškovi iz drugih srednjih škola.
Da bi stvar bila jasnija, mladim genijalcima u Matematičkoj gimnaziji tri ključna predmeta predaju doktori nauka i univerzitetski profesori. U slučaju njihovog penzionisanja došli bi profesori - tehnološki viškovi, koji su stekli najmanje bodova, a znanjem prosečnog nastavnika ne mogu da pariraju đacima čuvene beogradske gimanzije.
Ovakvom kadrovskom politikom poništio bi se obrazovni proces posebno nadarene dece koji je Matematička gimnazija gradila decenijama i na čije uspehe je cela nacija posebno ponosna.
Stigle nove medalje
Dok se ne nađe rešenje đaci nastavljaju da žanju uspehe. Ovih dana su se četiri učenice Matematičke gimnazije vratile iz Ciriha sa četiri medalje osvojene na Evropskoj matematičkoj olimpijadi za devojke.
Ne može višak među elitu
Direktor Matematičke gimnazije Srđan Ognjanović objašnjava da je sa zabranom zapošljavanja u javnom sektoru potpisan kolektivni ugovor Sindikata obrazovanja i Ministarstva prosvete koje se obavezalo da tehnološki viškovi imaju prioritet pri zapošljavanju.
- Problem je što se to odnosi na sve škole bez izuzetka, pa i na našu u kojoj je vrlo važno ko đacima predaje matematiku, fiziku i informatiku. Naime, nivo rada s ovom decom je iznad fakultetskog, tako da prosečan profesor ne bi mogao da se snađe pred učenicima koji znaju više od njega. Za ostale predmete smo poslednjih godina primili 15 predavača koji su bili tehnološki višak - objašnjava za "Vesti" Ognjanović.
On je u kontaktu s ministarstvom i vidi spremnost vlasti da se ovaj problem prevaziđe tako što se od sindikata očekuje da pristanu na izuzetke kada je reč o Matematičkoj gimnaziji i još nekoliko specijalnih odeljenja posebno talentovanih đaka u Srbiji.ž
Čini se da su u slučaju Matematičke gimnazije na potezu sindikati, ali tamo tvrde suprotno - da je rešenje u rukama izvršne vlasti.
- U pripremi je izmena Zakona o srednjem obrazovanju i ima još vremena da vlada za te predmete izostavi obavezu zapošljavanja tehnoloških viškova, a mi ne možemo da idemo mimo zakona i postignutih dogovora - kaže za naš list dr Tomislav Živanović, predsednik Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije Nezavisnost.
Dr Tomislav Živanović smatra da je država prvo trebalo da donese zakon o statusu elitnih škola koje imaju specijalni status. Budući da to nije uradila, nema odstupanja od sadašnjeg rešenja iz kolektivnog ugovora.
- Moram da primetim i da matematičara nema dovoljno i da njih nema među tehnološkim viškovima. Takođe, kolege koje nisu imale dovoljan fond časova, pa su zbog malog broja bodova postali tehnološki viškovi, ne bi bili loši nastavnici - kaže Živanović.