Širom zemlje protesti, srce Srbije ćuti
Dok njihovi vršnjaci već sedmi dan protestuju, studenti u srcu Srbije, Univerziteta u Prištini sa sedištem u Kosovkoj Mitrovici se ne oglašavaju. Od toga da se plaše, odnosno da je "strah od politike i kriminala veći", da postoje "ucene od strane vlasti", do toga da ih politika ne zanima, da su "mladi zloupotrebljeni" - studenti tih fakulteta imaju različite stavove zašto nisu izašli na ulice.
Kako prenosi portal "Kossev" značajan broj akademaca koje su anketirali odbio je da govori javno ili da se uopšte izjasni o ovoj temi.
"Slabo me interesuje ta politika, znam da ne sme da se protestuje ovde, jer je 99 odsto SNS", "Nemam šta da kažem, to neka komentarišu oni koji su glavni, to je njihov posao", "Ne bih o tome, pitaj nekog drugog" - najčešći su odgovori koji su novinari tog portala dobili od studenata u Kosovskoj Mitrovici.
S druge strane, kako navode, mnogi mladi Mitrovčani studiraju u Beogradu i Novom Sadu i odlučili su da se priključe protestima.
Pročitajte još:
* Studenti nastavili proteste "protiv diktature": Paljene baklje ispred zgrade Vlade
* Protesti policije i vojske završeni: Podrška "nezadovoljnih" na svim "frontovima"
- Već dugi niz godina se ćuti. I to je ono što se dešava, ćutanje. Ćutanje na odlazak kod lekara preko veze, na odlazak studenata iz zemlje, na partijsko zapošljavanje i na kraju, kao proizvod svega, ćutanje na krađu glasova i kršenje Ustava i prava svakog građanina - izjavila je studentkinja A. M.
Njen drug S.T. na pitanje da li su protesti u Beogradu "njihova bitka", s obzirom na to da njihove kolege na Kosovu i Metohiji ne protestuju, odgovarju da u malom gradu niko ne sme:
- Prosto, jer niko drugi ne sme, jer se u malom gradu zna čiji je sin izašao na protest i čijeg će oca da kazne. Zato se mi ovde borimo, ne samo za nas, već za sve ljude zarobljene u ovom nakaradnom sistemu.
Student prorektor Filozofskog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici, Nemanja Biševac smatra da to nisu studentski protesti, a izlazak hiljada građana na ulice naziva manipulisanjem i zloupotrebom studenata.
- Nijedna studentska organizacija se nije uključila u navodne studentske proteste, niti je dobila poziv da učestvuje. Nemamo ništa protiv svakog demokratskog vida protesta i nenasilnog iskazivanja nezadovoljstva, ali ne podržavamo manipulisanje studentima. To mogu biti protesti mladih, nezadovoljnih građana i slično, ali ne mogu se nazvati studentskim - objasnio je Biševac za Kossev.
Osim studenata, o protestima se nije oglasio niko do zvaničnih predstavnika Srba na KiM, od kojih su većina članovi Srpske napredne stranke.
Jedini koji se oglasio je Narodni pokret "Otadžbina", koji je dao potpunu podršku mladima koji protestuju "protiv diktature".
Otadžbina: rezultati nisu legitimni
- S obzirom na to da nisu postojali ravnopravni uslovi za sve kandidate učesnike predsedničkih izbora, te iz razloga što je Aleksandar Vučić prekršio Ustav, uzurpirao sve medije, zloupotrebio javna preduzeća i neažurirane biračke spiskove, na kojima je upisano 800.000 više birača nego što Srbija ima punoletnih građana, smatramo da rezultati ovih izbora nisu legitimni, pa iz tog razloga dajemo punu podršku svim zahtevima koje su studenti izneli - navodi pokreti dodajući da se "najveća izborna krađa" na proteklim izborima dogodila na teritoriji AP KiM i pozvali javnost da "uvidom u birački materijal to i potvrde".