Izborna kampanja bila i prljava i nezakonita: Hajdučija vlasti porazila narod
Direktor programa u Birou za društvena istraživanja Zoran Gavrilović kaže da je upitna regularnost izbornog procesa, kad je bilo kršenja tri zakona. U razgovoru sa stručnjacima za oblast medija, s profesorima univerziteta, došli smo do saznanja da su neke televizije svojim izveštavanjem u kampanji stekle uslove da im se oduzme licenca, navodi.
Gavrilović kaže da bi, što se tiče kampanje, želeo svim akterima i delu javnosti da postavi pitanje: Da li možemo da govorimo o regularnim izborima ako imamo kršenje tri zakona?
Prvi zakon je Zakon o izboru narodnih poslanika - koji predviđa formiranje nadzornog odbora koje će ispred Skupštine da nadzire proces. Imamo Zakon o elektronskim komunikacijama, u kome se kaže da REM svojim postupanjem garantuje ostvarivanje javnog interesa u medijima i svojim nepostupanjem je prekršen taj zakon i treći, u slučaju Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, nabraja on.
Prazna kampanja
Gavrilović je ocenio da je kampanja bila prazna, da je suština bila na svađi. Kroz kampanju putem straha, akumulacije nezadovoljstva dobijate svoje glasove, a ne na osnovu programa - rekao je komentarišući taj deo izbornog procesa.
U 18 slučajeva je budući predsednik države prekršio Zakon o Agenciji, čiji jedan od članova zabranjuje javnim funkcionerima da javne skupove koriste za promociju stranke, dodao je Gavrilović, predstavljajući i rezultate istraživanja koje je obavio BIRODI.
- Upitna je regularnost izbornog procesa, bar kad su u pitanju ova tri zakona - kazao je Gavrilović.
Kako navodi, pratili su i odnos između budućeg predsednika Aleksandra Vučić i drugih kandidata kad su u pitanju informativne emisije. Navodi da je Vučiću "pripalo" devet sati vremena u centralnim informativnim emisijama i da je dobio mnogo više nego drugi kandidati.
- Ako bih bio cinik, rekao bih da su s obzirom na medijsku prednost, ovi izbori bili neuspešni za Vučića - rekao je.
Jeremić je, na primer, od ukupnog vremena na Pinku, imao dve trećine negativnih izveštaja, navodi.
- N1 i RTS bile su televizije u kojima je, više od ostalih, predstavljan premijer i negativno, do 20 odsto, dok su druge televizije dominantno prikazivale premijera pozitivno. Na primer, na Pinku od ukupnog vremena - 99 odsto je pozitivno, a mislim negde 10 sekundi negativno predstavljen - rekao je Gavrilović, prenosi N1.
On kaže da će u saradnji sa novinarskim udruženjima i civilnim društvom nastaviti da promovišu ove nalaze.
- Imali smo sastanke sa predstavnicima Oebsa, prodiskutovaćemo o tome sa akademskom zajednicom, sa advokatima - da vidimo ko je odgovoran u REM-u zašto nije bilo monitoringa i zašto nije ostvarena zakonska obaveza - naveo je Gavrilović.
On kaže da su mu iz tog tela u jednom emisiji tokom prošle godine rekli da imaju savršeni softver za praćenje izborne kampanje i da će postavljati pitanje ko je u REM-u odgovoran što to telo nije radilo svoj posao.
- Moramo da zagovaramo promene, s ovakvim izbornim sistemom, bojim se da na narednim, beogradskim izborima, da Preletačević ne dobije neku novu konkurenciju - ocenio je. Kaže da je opozicija temu regularnosti izbora trebalo da postavi na početku, kao i da navede uslove učešća.
- Ući u izbornu utakmicu gde vi stalno kukate na sudiju i pravila, a prihvatite to, mislim da to tera birače - rekao je Gavrilović i dodao:
- U narednom periodu ostaje nam i otvaranje teme medijske pismenosti građana jer bez toga ne možemo da imamo demokratsko društvo.
Oduzeti licencu
U razgovoru sa stručnjacima za oblast medija, s profesorima univerziteta, došli smo do saznanja da su neke televizije svojim izveštavanjem u kampanji stekle uslove da im se oduzme licenca, ističe Gavrilović.
- Mediji su javno dobro, ne možete imati demokratsko društvo bez slobodnih medija - istakao je Gavrilović.